سخن آخر


هانری برگسون فیلسوف مشهور فرانسوی می‌گوید: ما زمانی آزادیم که کارهایمان برگرفته از شخصیت درونی مان و بیانگر آن باشد؛ یعنی زمانی که رفتار ما شباهتی توصیف نشدنی را با درونمان به نمایش بگذارد؛ همان شباهتی که گهگاه بین هنرمند و اثرش می‌یابیم؛ و یا در سخن مشابه ای استیو جابز در سخنرانی مشهورش در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۵ می‌گوید: «جرات داشته باشید و پیرو قلبتان باشید و ندای درونی‌تان را دنبال کنید. قلب شما و حس درونی‌تان می‌دانند که شما به‌راستی می‌خواهید چه کسی بشوید. هر چیز دیگری در درجه‌ی دوم اهمیت قرار دارد.» اگر با خودمان صادق باشیم، اولین کسی که برای خودمان دردسر ایجاد می‌کند خودمان هستیم.جک پار کمدین و نویسنده مشهور آمریکائی، به شوخی گفته است: زندگی برای من مثل مسابقه دوی با مانع بوده است و بزرگ‌ترین مانع، سر کردن با خودم بود.


سخن آخر این است؛ اگر چشم‌انداز، فلسفه چرایی وزندگی ماست، رسالت سوختی است که به ما قدرت می‌دهد تا به چشم‌اندازمان برسیم. همه نیاز به یک فلسفه چرایی و زندگی یعنی چشم‌انداز هم نیاز به فلسفه زندگی و رسالت یعنی چرائی دارند. یک‌راه مؤثر و کاربردی برای زندگی کردن با رسالتمان در طول سال، این است که نامی را برای هرسال انتخاب کنیم تا الهام‌بخشمان باشد تا بامعنا، هدفمند و با اشتیاق زندگی کنیم. علاوه بر انتخاب نام، چرایی انتخاب آن را هم اعلام کنیم. این چرایی پشت هر نامی ‌باشد به آن‌قدرت و معنا می‌دهد. تصورش را بکنید؛ اگر همه ما و تمام کسانی که با آن‌ها کار می‌کنیم، نامی را برای هرسالمان انتخاب کنیم و واقعاً با آن زندگی کنیم. چقدر قدرتمندتر و اثرگذارتر خواهیم بود؟ علاوه بر انتخاب یک نام برای هرسال، بهتر است تا نامی را برای کل زندگی خود برگزینیم.

وقتی بحث یک نام برای هرسال و کل زندگی مؤثر واقع شد، برخی رهبران به این هم‌فکر می‌کنند که بعد از مردنشان می‌خواهند چه کلمه‌ای را روی سنگ‌قبرشان نوشته شود؟ مثلاً این عبارت احتمالاً برای آبراهام لینکن «اتحاد»، برای مارتین لوترکینگ «برابری»، برای مادر ترزا «شفقت» و برای سوزان بی.آنتونی «رأی» باشد. نام برای هرسال، همانند یک‌فصل از یک کتاب است و نام برای زندگی، همانند عنوان کتاب است. این دو در کنار هم به ما کمک می‌کنند تا داستان زندگی‌مان را بنویسیم و بزرگ‌ترین میراث زندگی‌مان را به‌جای بگذاریم. چرایی، نه‌تنها مثبت‌گرایی را تقویت می‌کند، بلکه به شکلی مؤثر محرک اراده است. وقتی چرایی خود را بدانیم، نخواهیم گذاشت موانع، مانع راهمان شوند. النور روزولت سخن زیبای دارد: «هر آن کاری را انجام بده که در قلبت احساس می‌کنی درست است؛ چون‌که به‌هرحال از تو انتقاد خواهند کرد. اگر انجامش بدهی محکومت می‌کنند و اگر هم انجامش ندهی باز محکومت می‌کنند.

شکل ۱-۲۱ : تصاویر بنای هایابود
شکل ۱-۲۲ : تصاویر بنای آبرهان