منتورینگ چیست؟

اصطلاحات کوچینگ (Coaching) و منتورینگ ( Mentoring) با شروع استارت‌_آپ‌ ها بیشتر مطرح شده اند و امروز در زمینه کسب‌و‌کار نیز استفاده می‌شوند و معمولا به‌جای یکدیگر به‌کار می‌روند. به همین دلیل در بسیاری از سازمان‌ها، از یک منتور انتظار دارند مسوولیت‌های کوچینگ را هم به‌عهده بگیرد. اما به‌رغم باور عموم این دو مقوله یعنی منتور و کوچ تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. برای اینکه تفاوت میان این دو را بدانیم و از دستاوردهایی که هرکدام برای کسب‌و‌کارمان به ارمغان می‌آورند مطلع باشیم، باید ابتدا با مسوولیت‌های مخصوص هر یک آشنا شویم.

منتور کیست؟

به زبان ساده یک منتور کسی است که دانش، تخصص و مشاوره خود را به کسانی که تجربه کمتری دارند ارائه می‌دهد. منتور با بهره‌گیری از تجربه و مهارت‌های خود، کارمندانش را در مسیر درست هدایت می‌کند. یک منتور به کارمندان تازه‌کار برای یافتن فرصت‌های رشد حرفه‌ای، به‌دست آوردن اعتماد‌ به‌نفس و بهبود مهارت‌های فردی کمک می‌کند. این کمک و حمایت بر اساس تجربه‌ها و آموخته‌های شخصی منتور است که باعث جلب اطمینان بیشتر از جانب کارمندان خواهد شد.

منتورینگ هم همانند مربی گری مجموعه ای از تکنیک ها را شامل میشود که شامل آموزش ، مشاوره و کوچینگ میباشد و کسی که از این مجموعه تکنیک ها به فراخور نیاز استفاده میکند منتور می گوییم و کسی که به کار منتورینگ مشغول است بهش منتور میگوییم. منتور بر خلاف مربی یک شخص متخصص و زبده در یک حوزه می باشد که عموما تخصص بالای 10 سال در آن حوزه دارد. مثلا منتور بازاریابی، منتور استارتاپ و کسب و کارهای نوپا، منتور مالی .

سازمانی و یا کسی که منتور استخدام میکند فردی است که نسبت به بررسی و آسیب یابی آن سازمان یا فرد اقدام می کند و سپس با تهیه گزارش و مستندات مربوطه، گزارشی دال بر بهبود وضعیت موجود را ارائه میدهد که این گزارش وضعیت موجود می تواند مجموعه ای از آن تکنیک ها شامل آموزش، مشاوره و کوچینگ باشد.

در روابط منتورینگ رسمی، منتورها روش‌های از پیش تعیین شده و ساختاریافته‌ای را برای تعیین و تنظیم انتظارات واقع‌بینانه، به‌دست آوردن و افزایش منافع متقابل و ارتقای کیفیت کارمندان دنبال می‌کنند.منتورهای خوب همیشه تمایل دارند تا مهارت‌ها و دانش خود را با کارمندان جوان به اشتراک بگذارند و از آنجایی که آنها هم مانند کارمندان تازه‌کار با همین چالش‌ها مواجه شده‌اند، می‌توانند با همدلی بیشتر با نیازهای آنان برخورد کنند. منتورها برای الهام بخشی و ایجاد اطمینان و اعتماد در عملکرد خود، نگرش مثبت و تمایل به مقابله با مشکلات را دارند. این ویژگی به آنها کمک می‌کند که با کارمندان جوان در مورد اهداف و دغدغه‌های حرفه‌ای راحت‌تر بحث کنند.از دیدگاه کسب‌وکار، منتورها به کارمندان در بالا بردن اعتماد به‌نفس، توسعه مهارت‌ها و افزایش اعتبار آنها کمک می‌کنند و کارمندانی که دارای اعتماد به‌نفس و رضایتمندی هستند، سازمان را به جلو هدایت می‌کنند و به همین دلیل کسب‌و‌کارها در حال حاضر تمرکز خود را بر شناسایی برنامه‌های منتورینگ صحیح، راهبردی و حمایتی قرار داده‌اند.

به زبان ساده تر کوچینگ بر افکار و انگیزه های درونی فرد و روابطش و تشخیص علاقمندی ها و استعداد هایش تمرکز دارد و منتورینگ بر انتقال تجربیات آزموده شده ی موفقیت تاکید دارد.
به نظر میرسد روند موفقیت اینگونه است:
در همراهی یک کوچ، این فرد است که باید خود را بشناسد با توانمندی های خود آگاه شود راه صحیح و تصمیمات درستی برای زندگی اش بگیرد و سپس با راهنمایی های تکنیکال هر حرفه توسط یک منتور به اهدافش برسد. مثال نه چندان علمی ولی کمک کننده :
فرض کنید نوجوانی که توسط پدر و مادر به عنوان کوچ تربیت میشود، توسط منتور های دیگر، تخصص می آموزد مثل رانندگی ،نقاشی…

بسیاری از افراد دانش زیادی را توسط منتورها کسب میکنند ولی در کار خود موفق نیستند چون از کوچینگ بهرمند نبوده اند. چرا که خود علایق و توانمندی هایشان رانمیشناسند و عمر خود را بدون آگاهی فقط صرف آموزش های مختلفی میکنند که ثمری برایشان ندارد.