نقد و بررسی فیلم The Imitation Game

فیلم « بازی تقلید » خیلی به چالش های هوش مصنوعی و پیچیدگی های شرح آن کاری ندارد. فیلم درباره زندگی خودِ آلن تورینگ و مشکلات شخصی اش در مواجه با مسائل گوناگون است که به سرانجامی تراژیک ختم می شود.
داستان زندگی تورینگ با تمرکز بیشتر، به جنگ جهانی دوم باز می گردد. در این دوران آلمانها در اوج قدرت قرار دارند و در حال نابودی اروپا و تسخیر آن می باشند. ماشین کدینگ انیگمای آلمان نازی در این دوران قادر است تا پیامهای محرمانه ای از انجام عملیات های مختلف را بی آنکه شناسایی شود به یگان های خود منتقل کند و هیچ کشوری قادر به کدگشایی آن نمی باشد. در این ایام هست که انگلستان سراغ یکی از نابغه های ریاضی کشور به نام آلن تورینگ می رود و از او برای کدگشایی رمزهای رد و بدل شده نیروی دریایی آلمان کمک می خواهد. تورینگ نیز با کمک تیم مطبوع خود، با تلاش و کوشش بی وقفه شروع به بررسی کدها و چگونگی شکست آنهت می کند و در این راه با معرفی یک ماشین الكترومكانيكي و ابداع روش‌هاي تجزيه و تحليل آماری اختصاصی، موفق به کدگشایی از داده های رمزنگاری شده آلمان نازی می شود تا یکی از قهرمانانی لقب بگیرد که مانع از کشتار بسیاری از مردم بی گناه شده است.
« بازی تقلید » یک اثر بیوگرافی است و ساخت یک اثر در چنین فضایی نیازمند مطالعه دقیق درباره فرد مورد نظر و چیدن مناسب پازل های زندگی او در قالب یک اثر درام می باشد که مورتن تیلدم تا حدود زیادی موفق به انجام آن شده است. تیلدم زندگی آلن تورینگ معروف را به سه دسته تقسیم کرده است : 1- رمزگشایی کدهای انیگما 2- رابطه اش با جوان کلارک 3- سرانجام تراژیک او.

تیلدم در معرفی این سه بخش از زندگی تورینگ، تمرکز اصلی اش را بر روی مسئله تحلیل داده ها در جنگ جهانی دوم یا هم کدگشایی قرار داده است که این فصل از فیلم با رعایت جزییات زیاد و بازی خیرکننده بندیکت کامبربچ ، بسیار تماشایی و تقریباً بی نقص از آب درآمده و مخاطب با مشاهده این بخش از زندگی تورینگ به راحتی قادر خواهد بود به میراث و تلاش های او برای ارتقاء هوش کامپیوتری و البته نجات جان انسانها پی ببرد. « بازی تقلید » در این بخش آلن تورینگ را فردی تشنه حل ریاضیات معرفی می کند که البته مایه هایی از خودشیفتگی نیز در شخصیت آن به چشم می خورد. فیلم حتی گهگاهی پا را فراتر قرار می دهد و در لابلای درام فیلم در این فصل، شوخی های ریزی را می گنجاند که البته با ظرافت ساخته شده اند و اجازه دور شدن مخاطب از مسیر اصلی داستان را صادر نمی کند. در واقع بطور خلاصه می توان درخشان ترین فصل فیلم را بخش کدگشایی تورینگ در دوره جنگ جهانی دوم به حساب آورد که بخش اصلی فیلم را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.