10 درس کسب‌وکار برای کارآفرینان، مدیران و رهبران کسب‌وکار از فیلم بنیانگذار (The Founder) خالق برند مک‌دونالد

10 درس کسب‌وکار برای کارآفرینان، مدیران و رهبران کسب‌وکار از فیلم بنیانگذار خالق برند مک‌دونالد

10 درس کسب‌وکار برای کارآفرینان

فیلم “بنیان‌گذار” داستان زندگی یکی از بزرگ‌ترین کارآفرین های قرن 20 ام، ری کراک را روایت می‌کند ، یک فروشنده با تلاش و سخت‌کوش که مؤسس مک‌دونالد شد. در دهه 1950، ری کراک با مک و دیک مک‌دونالد ملاقات کرد، که در حال انجام یک پروسه همبرگر سازی در جنوب کالیفرنیا بودند. ری تحت تأثیر سیستم سریع برادران در تهیه غذا قرار گرفت و حاصل این ملاقات درک وی از قدرت و پتانسیل استفاده از سیستم فرنچایز را به همراه داشت. ری رستوران‌های مک‌دونالد را از طریق سیستم فرنچایز گسترش می‌دهد، شرکت را از برادران خریداری می‌کند و یک امپراطوری چند میلیارد دلاری ایجاد می‌کند.

این فیلم حاوی دروس مهم کسب‌وکار و بیزینسی برای کارآفرینان، مدیران و رهبران کسب‌وکار می‌باشد که تعدادی از آنها به شرح زیر است:

1- کنجکاو باشید

کنجکاوی یک ویژگی مهم برای به‌دست آوردن ایده‌های تازه است. ری کراک نتوانست ماشین‌های مخلوط‌کن خود را در بسیاری از رستوران‌ها بفروشد، اما هنگامی‌که او از یک رستوران دوردست سفارش 6 دستگاه مخلوط‌کن را گرفت، کنجکاو شد تا بفهمد که چرا این تعداد زیاد ماشین‌های تولید شیر توسط یک رستوران سفارش داده شدند. در اینجا، او به‌راحتی می‌توانست سفارش را تحویل دهد، می‌توانست از مسافرت در مسافت طولانی خودداری کند تا دلیل آن را نفهمد ، اما او کنجکاو بود و تصمیم به بازدید از رستوران گرفت.

2- اکتشاف راه های جدید

فقط به این دلیل که درگذشته کاری انجام‌نشده است، به معنای آن نیست که در آینده نمی‌توان آن کار را انجام داد. مبتکران از پذیرش وضع موجود و ناکارآمدی خودداری می‌کنند. آنها با الهام بخشیدن به ایده‌ها و زمینه‌های مختلف ، روش‌های جدیدی را کشف می‌کنند. برای بهبود کار آیی در مشاغل، برادران مک‌دونالد، مک و دیک مفهوم خط مونتاژ را که توسط هنری فورد برای اتومبیل‌ها کامل شده بود، را استفاده کردند و آن را برای تجارت همبرگر به کار گرفتند.

برای تجارت همبرگر به کار گرفتند. از مراحل اجرای آن اطمینان حاصل کردند که سرعت نباید روی استانداردهای کیفیت از همه‌چیز، از پاکی بودن و تعداد ترشی در هر پتی تأثیر بگذارد.

10 درس کسب‌وکار برای کارآفرینان، مدیران و رهبران کسب‌وکار از فیلم بنیانگذار خالق برند مک‌دونالد

3. مشکلات مشتری را حل کنید

وقتی یک کسب‌وکار نیاز مشتریان را تأمین می‌کند، مجبور نیست مشتریان را متقاعد کند و به دنبال آنها بگرد. عرضه کالای مناسب تقاضا را ایجاد می‌کند. در مک‌دونالد برخلاف بسیاری از رستوران‌های آمریکا که ری کراک از آنها بازدید کرده است، مک‌دونالد قادر بود بدون قربانی کردن کیفیت، غذاهای باکیفیت را با سرعت بسیار زیاد و کم‌هزینه سرو کند. گرچه مک‌دونالد خطوط بسیار خوبی داشت، اما مشتریان از کیفیت و خدمات راضی بودند.

4. بزرگ فکر کنید

بزرگ فکر کردن مستلزم افزایش مرزهای احتمالات است. این امر پذیرش چالش‌های جدید و ایجاد ظرفیت برای غلبه بر این چالش‌ها را ممکن می‌سازد. ری کراک بزرگ فکر کرد و باپشتکار خود، هنر گسترش تجارت از طریق مدل فرنچایز را ایجاد کرد.

5- چشم انداز خود را بفروشید

چشم‌اندازها می‌توانند با توسل به احساسات و آرزوهای خود ، افراد را در آنجا سوار کنند. برادران مک‌دونالد نسبت به محصول – همبرگر علاقه‌مند بودند، درحالی‌که ری کراک علاقه زیادی به پتانسیل تجارت داشت. او آنها را برای گسترش از طریق مدل فرنچایز متقاعد کرد و تصور کرد که “مک‌دونالد می‌تواند کلیسای جدید آمریکایی باشد … و فقط یکشنبه‌ها باز نمی‌شود.”

6- شرکای مناسب پیدا کنید

شرکا باید به‌جای اینکه فقط نام و پول خود را اضافه کنند، باید ارزش خود را هم اضافه کنند. رأی کراک با اصلاح اشتباه خود در انتخاب صاحبان فرنچایز که در ابتدا افراد پولدار بودند به افراد با اخلاص و جاه‌طلبی که برای افراد طبقه متوسط سخت تلاش می‌کردند، توانست ایده خود را عملی کند زیرا این صاحبان فرنچایز جدید متمرکز، و مایل به پیروی از دستورالعمل‌های ری کراک بودند.

7- به دنبال نوآوری در سطح بعدی باشید

به‌جای اینکه در یک نوآوری عاشق شوید و برای حفظ رقابت باشید، برای مشاغل مهم است که در ایجاد نوآوری بعدی وقت و تلاش خود را صرف کنند. برادران مک‌دونالد با نوآوری عملیات خط مونتاژ برای رستوران خود، کارایی خود را به ارمغان آورد. آنها فقط روی چندین کالای پرفروش مانند همبرگر، سیب‌زمینی سرخ‌کرده و نوشیدنی متمرکزشده‌اند. ری کراک، روشی کارآمد برای تحویل سفارش برای ارتقاء مشاغل، استانداردسازی، اتوماسیون و نظم را معرفی کرد. بعداً ، برای کاهش هزینه، ری کراک شیر پودری بسیار ارزان‌تری را برای خرید و یخ زدن بستنی ارائه داد.

8- تحمل ناامیدی

کنار آمدن در موقعیت‌های دشوار، گزینه‌ای آسان است، اما با توانایی تحمل ناامیدی می‌توان مسیر موفقیت خود را ایجاد کرد. برادران مک‌دونالد بسیاری از ایده‌های ری کراک مانند استفاده از شیر پودر شده، پیوند زدن با کولا کولا، مذاکره مجدد در مورد شرایط قرارداد، زیرزمین در فروشگاه و غیره را رد یا به تأخیر انداختند، ری کراک به‌جای اینکه تسلیم شود، سرخوردگی را تحمل کرد، در ابتدای کار، او قدرت کمتری داشت، اما روش‌ها و قوانین جدیدی یافت تا بتواند خود را از برادران مک‌دونالد قدرتمندتر کند و سپس شرایط و ضوابط تجاری را کنترل می‌کند.

9- اعمال چشم انداز تازه

برخی از بزرگ‌ترین مدل‌های کسب‌وکار با نگاه به چالش‌ها و موقعیت‌ها از منظر و نگاه تازه ایجاد می‌شوند . هنگامی‌که ری کراک چالش‌های مالی را پشت سر می‌گذارد، با هری سونبورن، یک متخصص مالی ملاقات کرد که دیدگاه جدیدی به او دادعلی رغم اینکه او در تجارت خدمات غذایی نبود، وی در تجارت املاک و مستغلات فعالیت می‌کرد. هری روش دیگری برای کسب درآمد از معامله با برادران مک‌دونالد برای فروش همبرگر و فرنچایز را به وی نشان داد. این روش جدید مستلزم ایجاد یک شرکت املاک و مستغلات است که می‌تواند زمین‌هایی را که تمام مک‌دونالد در آن قرار دارد خریداری یا اجاره کند.

10. مذاکره دقیق در مورد هنگام عقد قراردادها

قراردادهای حقوقی خوب مذاکره شده، بر مزیت‌های رقابتی می‌افزایند. در ابتدا، ری کراک با یک قرارداد پیچیده موافقت کرد که مقرر می‌داشت تمام تصمیمات تجاری باید از طریق برادران مک‌دونالد طی شود. بعدها، ری کراک به‌جای نوشتن 1% از درآمد مک‌دونالد در قرارداد، به برادران مک‌دونالد پیشنهاد دستیابی به این شرایط را بدون نوشتن و درج در قرارداد را داد. این فیلم نشان می‌دهد که برادران مک‌دونالد به دلیل قانونی از استفاده از نام خانوادگی خود در تابلو رستوران خود ممنوع بودند و آنها بعدها نتوانستند توافق‌نامه شفاهی خود باری کراک در خصوص حق 1% از حق درآمد مک‌دونالد را اثبات کنند و ازاین‌رو، از هرگونه حق امتیاز از شرکت مک‌دونالد محروم شدند.

فیلم بنیان گذار با دوبله فارسی The Founder 2016 BluRay

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *