10 درس رهبری از فیلم آخرین سامورایی

آخرین سامورایی

در رویارویی با یک دشمن، در قلب یک مرد، روح یک جنگجو نهفته است

تماشای فیلم ها برای هر مدیر و رهبر کسب و کاری نه تنها سرگرم کننده نیستند بلکه میتواند شامل آموزه های ارزنده ای از مفاهیم کارآفرینی و مدیریت کسب و کار ، رهبری باشد.آخرین سامورایی، که در آن تام کروز نقش ناتان آلگرن، سرباز مشهور آمریکایی را بازی می‌کند که به ژاپن آورده می‌شود تا ارتش خود را مدرن کرده و با سامورایی‌ها بجنگد. آلگرن که در نبرد شکست می‌خورد، به دهکده سامورایی‌ها بازگردانده می‌شود، جایی که احترام عمیقی برای شیوه زندگی متفکرانه و سنتی آنها و رمز افتخار بوشیدو آنها به دست می‌آورد. در اینجا میتوانید ده درس رهبری از فیلم آخرین سامورایی را مطالعه نمایید.

The Last Samurai 2003

درس 1: به دنبال فرصت های خوب باشید.
باگلی با پیشنهادی از طرف یک تاجر ژاپنی، آقای اومورا، به آلگرن نزدیک می شود تا به دولت جدید بازسازی میجی کمک کند تا ارتش جدید امپراتوری ژاپن به سبک غربی را آموزش دهد. گروهبان زبولون گانت، همکار قدیمی ارتش آلگرن، و سایمون گراهام، مترجم بریتانیایی که علاقه عمیقی به سامورایی ها دارد، به آنها کمک می کنند. اگر به فرصت های خوب زندگی خود پی ببریم، میتوانیم از همه آنها بهره ببریم!!!

درس 2: اقدام درست را انجام دهید.
باگلی به آلگرن دستور می‌دهد تا سربازان بی‌تجربه را برای تعامل با کاتسوموتو رهبری کند. آلگرن اعتراض می کند و در یک تظاهرات، بی تجربگی و آموزش ناکافی ارتش را نشان می دهد. باگلی نگرانی های آلگرن را رد می کند و به یک هنگ دستور می دهد تا کاتسوموتو را ردیابی و درگیر کند. سرانجام ارتش گم می شود و کاپیتان آلگرن توسط کاتسوموتو گرفتار می شود.

جنگجو اهمیتی نمی‌دهد که او را جانور خطاب کنند یا سگ. نکته اصلی برنده شدن است.

درس 3: به حریف خود احترام بگذارید.
آلگرن موفق می شود در طول نبرد احترام رهبر سامورایی کاتسوموتو (کن واتانابه) را به دست آورد. در ضمن کاتسوموتو جان آلگرن را می بخشد زیرا او شیفته غربی ها شده است و به سامورایی های دیگر توضیح می دهد که نباید از آلگرن انتظار داشت که پس از شکست خود را بکشد، زیرا این کار در فرهنگ او نیست. احترام و خیرخواهی دو اصل قانون سامورایی است.

یاماموتو سونتومو :
منظور از راه جنگجو، مرگ است. راه رزمنده مرگ است. این بدان معناست که هر زمان که بین مرگ و زندگی انتخاب شود، مرگ را انتخاب کنید. معنایی بیش از این ندارد. این به معنای آن است که همه چیز را از طریق حل شدن ببینیم.

درس 4: مهم نیست چند بار زمین خوردید، دوباره بلند شوید!
در یک صحنه کمی پس از دستگیری کاپیتان آلگرن توسط گروه سامورایی، او یک شمشیر تمرینی چوبی را برمی‌دارد و با یکی از استادان سامورایی برای مسابقه‌ای بداهه روبه‌رو می‌شود. او می‌توانست هر زمان که بخواهد با ایستادن و اجازه دادن به خود ضرب و شتم را متوقف کند. اما او سرسختانه امتناع می کند و بارها و بارها برمی گردد. هیچوقت از کاری که انجام میدی دست نکش!!!

دانستن ممکن است نیمی از نبرد باشد، اما در برخی موارد روحیه مناسب می تواند قبل از شروع نبرد تعیین کننده پیروزی شود.

درس 5: من معتقدم که یک مرد هر کاری که از دستش بر می آید انجام می دهد تا زمانی که سرنوشتش فاش شود.

این پاسخ کاپیتان ما، زمانی است که فرمانده جنگ سامورایی با او در مورد راه مبارزه با سلاح جدید صحبت می کند. رهبر از کاپیتان آلگرن می پرسد که آیا معتقد است مردی می تواند سرنوشت خود را تغییر دهد؟ این که آیا چیزها از قبل توسط یک قدرت بالاتر تنظیم شده است یا نه ؟

آخرین سامورایی1.png e1646468038401

درس 6: راه سامورایی را بیاموزید
با گذشت زمان، آلگرن هم بر اعتیاد به الکل و هم بر کابوس های گذشته دردناک خود غلبه می کند و شروع به جذب زندگی روستایی می کند. در نهایت، او کاتسوموتو را ملاقات می کند، که به آلگرن علاقه مند است و شروع به مکالمه منظم با او می کند و هر کدام احترام سالمی برای دیگری به دست می آورند. آلگرن به مجله خود اعتماد می کند که هرگز به اندازه کاتسوموتو و مردمش احساس آرامش نکرده است.

 درس 7: فراموش نکنید که ما کی هستیم
“در طول خواب من خواب دیده ام. من رویای یک ژاپن متحد را داشتم. از کشوری قوی و مستقل و مدرن… و اکنون ما بیدار هستیم. ما راه آهن و توپ و لباس غربی داریم. اما ما نمی توانیم فراموش کنیم که چه کسی هستیم. یا از کجا آمده ایم.” امپراتور میجی گفت: در حالی که از فناوری جدید استفاده می کنید روح اصلی خود را فراموش نکنید.
از لحظه ای که بیدار می شوند، خود را وقف کمال هر چیزی می کنند که دنبال می کنند.

درس 8: استواری
سامورایی ها ثابت قدم بودند. آنها 100%  خود را برای دفاع از امپراتور و امپراتوری ژاپن وقف می کردند. اگر می‌خواهیم راه سامورایی‌ها را دنبال کنیم، باید دوز سنگینی از استواری ایجاد کنیم. بسیاری از مردم با اولین نشانه دشواری و ناملایمات عقب می نشینند. اگر می‌خواهیم در زندگی مؤثر باشیم، باید قوی باشیم و در مقابل سختی‌ها بی‌تحرک بایستیم.

سامورایی

درس شماره 9: نظم و انضباط
سامورایی ها جنگجویان منظمی بودند. آنها هر روز کار خود را تمرین می کردند. آنها همیشه در حال یادگیری بودند، همیشه در حال رشد بودند، همیشه در حال پیشرفت بودند. بسیاری از مردم نمی دانند که برای خوب شدن در هر کاری، چندین سال تمرین عمدی لازم است. حتی افرادی که ما آنها را “متولد شده با استعدادهای عالی” می‌دانیم، مانند موتزارت و تایگر وودز، تا زمانی که سال‌ها تمرین منظم را به پایان نرسانند، به استادی تبدیل نشدند. اگر می خواهیم در زندگی موثر باشیم، باید همین کار را انجام دهیم. هیچ کس بدون قرار دادن تکرارها عالی نمی شود.

درس شماره 10: پذیرش

سامورایی ها تعهد مطلق به برتری در هنر جنگی خود داشتند، اما آنها همچنین پذیرای عمیق نتیجه نهایی بودند. آنها در مورد برد و باخت گرفتار یا احساساتی نشدند. آنها مطلقاً تمام تلاش خود را برای پیروزی انجام دادند، اما در مورد نتیجه نهایی در آرامش بودند. آنها می دانستند که چه چیزی در کنترل آنها است و چه چیزی نیست. ما زمان و انرژی بیشتری را صرف نگرانی در مورد نتیجه می کنیم تا تمرکز بر روی کار در دست انجام. مطلقاً هر کاری که می توانید انجام دهید تا خود را در موقعیت خوبی قرار دهید. وقت بگذارید و سخت کار کنید. و سپس؟ پذیرش را تمرین کنید.
کماندار ماهر هر کاری که می تواند انجام می دهد تا به هدف ضربه بزند، اما زمانی که تیر از کمان او خارج شود، نتیجه نهایی به او بستگی ندارد.

photo1646412456

8 دیدگاه برای “10 درس رهبری از فیلم آخرین سامورایی

  1. israel-lady.co.il گفته:

    The next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I truly believed youd have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you werent too busy seeking attention.

  2. Register here and get a bonus گفته:

    Being a digital marketer today is definitely not easy! Not only do you need high-quality content, you need a lot of it. But creating good content is incredibly time consuming. At least that is what I thought until I came across WordAi… In case you have never heard of WordAi, it is a lightning fast content rewriter that uses Artificial Intelligence to automatically create unique variations of any piece of content. The best part is, WordAi creates rewrites that both humans and Google love.  I know, that’s a bold claim and I was pretty skeptical myself. So I decided to test their claims with their free trial and can tell you honestly, I opted directly for the yearly subscription after that. I’m not exaggerating when I tell you that WordAi is better than any other tool, service, or method on the market. I have been using WordAi to fill out my blogs and have already covered the cost of my yearly subscription. Its crazy but Im just scratching the surface of how far I can scale my SEO with WordAi! While I am using WordAi to scale my SEO efforts, you can also use WordAi to diversify your copy or even brainstorm to beat writers block! I could tell you about WordAi all day, but you really just need to try it for yourself. They are so confident in their technology that they offer a completely free 3-day trial AND a 30-day money back guarantee. So what are you waiting for? Click here to get started with WordAi for Free! Register here and get a bonus.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *