کوچینگ رهبری چیست؟

کوچینگ رهبری چیست؟

کوچینگ رهبری چیست؟

کوچینگ رهبری یک همکاری دو جانبه و ارتباط فردی بین یک رهبر و کوچ می باشد. در این رابطه کوچینگی، رهبر می‌تواند یک مدیر اجرائی، سوپروایزر، رهبر تیم یا صاحب کسب و کار و یا موارد شبیه به آن باشد.
صرف نظر از همه اینها، این یک همکاری بین کوچ و رهبر می باشد که دو طرف کوچینگ تلاش می‌کنند به مقصد و هدف مورد توافق، دست یابند. هدف از این همکاری و مشارکت ایجاد یک تغییر رفتاری پایدار و تغییر در کیفیت زندگی کاری و شخصی رهبر می باشد.

در ابتدای کار بهتر است، بدانیم کوچینگ رهبری چه چیز است یا نیست؟

1) کوچینگ رهبری یک دستورالعمل فنی نیست. اگرچه درست است، اگر بگوییم برخی کوچ ها دارای یک سابقه فنی قوی هستند.

2) کوچینگ رهبری یک جلسه مشاوره شغلی نیست. اگرچه تعداد زیادی از کوچ ها به طور یقین به رهبران کمک می کنند تا صحیح ترین موفقیت خود را پیدا کنند و استعدادها و توانایی(نقاط قوت) آنها را با هم تطبیق دهند.

3) کوچینگ رهبری یک مشاوره نیست. (اگرچه اغلب مرزهای بین کوچینگ و مشاوره می تواند مهم باشد). جایی که مشاوره واقعاً به عنوان یک تخصص در نظر گرفته می‌شود در این حالت، حل مسئله، ارائه مشاوره و راهنمایی مورد نظر است. اما کوچ ها نه به عنوان یک مشاور، بلکه ترجیح می‌دهند با پرسیدن سوالات و کمک کردن به رهبران، باعث شوند تا رهبران خودشان بتوانند راه حل خودشان را از درون خودشان پیدا کنند.

4) کوچینگ رهبری یک منتورینگ نیست، منتورها کسانی هستند که قبلا مسیر مورد نظر چالش‌ها را طی کرده‌اند و در این مسیر منتورها، اغلب به صورت غیررسمی از داخل یا بیرون، سازمان را پشتیبانی می‌کنند. اما آنها قبلاً این سفر را طی کرده‌اند و معمولاً تجربه عقلی لازم را در درون خود دارند. از طرفی آنها اغلب با یک شرکت سازگار می‌شوند، و عموما در حوزه مشخصی دارای تجربه هستند. در عوض کوچ ها، خارج از سازمان یا تیم استخدام می‌شوند و طیف گسترده ای از تجربه دارند. آنها در مباحث مدیریتی مهارت دارند.

5) کوچینگ رهبری یک آموزش نیست، آموزش معمولاً شامل تامل و درون گری نیست. آموزش معمولاً متناسب با فرد نیست و آموزش دهندگان اغلب آگاهی لازم نسبت به پیچیدگی‌های طبیعت انسان را ندارند و رفتارهایی از جمله موفقیت را تضعیف می کنند یا از بین می‌برند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
کوچینگ رهبری چیست؟

تاثیرات کوچینگ رهبری

کوچینگ یک تعامل با سرویس یک به یک یا شاید گروهی رهبران یا مدیران اجرائی، برای اثربخشی بیشتر و سالم‌تر آنها در سازمانها می باشد. بنابراین، زمانی که رهبران عملکرد خودشان را بهبود می‌بخشند چنین مزایایی در سراسر سازمان گسترش می‌یابد به این معنا که، استفاده رهبران ارشد از تجربیات کوچینگ باعث می شود جریان اثربخشی این فرهنگ کوچینگی در سازمان بسط پیدا کند.
از طرفی افرادی که در خصوص کوچینگ، پاسخگو هستند و مهارت ها و تکنیک‌های حاصله از این امر را در اختیار سایر افراد سازمان قرار می دهند، موجب بهبود تعاملات در سازمان می شوند. از این رو، کوچینگ همچنین می‌تواند به عنوان مجموعه‌ای از مهارتهای روزانه مورد استفاده رهبران در سازمان ها تلقی شود که می‌تواند باعث تقویت عملکرد افراد آنها شود.

سازگاری با افراد

کوچینگ یک انتخاب واضح و شفاف برای کسب و کارها و سازمان‌هایی که می‌خواهند در اوج عملکرد خود فعالیت ‌کنند تلقی می‌شود. در جاهایی که همه افراد یک سازمان، یکسری مجموعه مطالب یکسان را یاد می گیرند، و از طرفی آموزشگاه ها و کارگاه ها معمولا از نظر ماهیت یکی هستند. کوچینگ به صورت فردی و متناسب با شخص مناسب است. در بیشتر موقعیت‌های کوچینگ رهبری، هدف واقعی کمک کردن به افراد موفق برای موثر بودن بیشتر است. کوچ های اثربخش برای تأکید بر استعدادها و توانایی های منحصر بفرد مراجعان خود (رهبران) بر پتانسیل های خود مراجعان تاکید می کنند.

این در مورد به چالش کشیدن مراجعان و کمک به آنها برای تغییر رفتار آنها است. به عبارتی، این در مورد تشویق مراجعان برای استقبال از تغییرات، مسئولیت پذیری بیشتر در قبال شهروندان سازمان است. جای تعجب نیست که کوچینگ رهبری موجب بهبود نتیجه عملکرد می‌شود.

مواردی که مدیران ارشد در جویای یک کوچینگ رهبری هستند شامل موارد زیر هستند:

1– برای توسعه شیوه رهبری موثرتر

2– برای شرکت در برنامه ریزی و مدیریت جانشینی

3– بهبود مهارتهای ارتباطی و بین فردی

4– تسریع در توسعه شخصی

5– توسعه کارگران فوق ستاره

6– مدیریت افراد دشوار و چالش برانگیز

7– پیدا کردن و ایجاد تعادل بین کار و زندگی

8– تسریع و تنظیم اولویت و مدیریت زمان

9– افزایش مهارت های شبکه سازی و ارائه آن

10– مشارکت در برنامه ریزی و و توسعه شغلی

11– یادگیری در خصوص انجام مکالمات اساسی

12– معامله با تضادها و یادگیری در خصوص مهارت های مدیریت تضاد

13– یادگیری در خصوص ارتقاء سطح مدیریت

14– شناسایی و پیاده سازی توسط کارکنان کارآمد

15– تقویت اعتماد به نفس، جسارت و تندرستی

کوچینگ رهبری چیست؟

دو شکل معمول و اصلی برای کوچینگ: کوچینگ برای رهبران در دو دسته اصلی قرار می‌گیرد:

1- کوچینگ توسعه 2- کوچینگ برای حل مشکلات یا خطرات

کوچینگ توسعه در خصوص بهبود مهارت ها و دانش است و آماده کردن چهارچوبی هایی برای تعادل موثر در کار و زندگی و همچنین ایجاد هوش هیجانی صوتی که همه آنها به سمت رهبری ایده‌آل گرایش دارند می باشد. در سطح بین فردی، یک کوچ می تواند از یک رهبر در سطح جدیدش پشتیبانی کند و به تیم ها کمک کند تا به یک برتری در رفتار نائل بشوند. در سطح سازمانی، کوچ ها می توانند از فرایندهای برنامه ریزی جانشینی از طریق کمک به افراد در تحقق پتانسیل های خود و همچنین کمک به ردیابی سریع “ستاره‌های در حال افزایش” که منجر به تغییر تحول می شوند، پشتیبانی کنند.

کوچینگ برای حل مشکلات یا ریسک‌ عبارتست از، کمک کردن به جلوگیری از فرار شغلی یا کمک کردن برای کاهش استرس یا سایر عوامل و فاکتورهای هیجانی است که ممکن است در راه عملکرد موثر واقع شوند. و یا همچنین ممکن است در کاهش درگیری بین اعضای تیم یا کمک به حل مسائل مربوط به سیاست شرکت باشد.

دلایل انتخاب و رشد در کوچینگ رهبری

سرعت تغییرات در دنیای ما، نه تنها سریع نیست بلکه وحشتناک است. زمانی ما برای یک دوره پنج ساله برنامه استراتژیک تهیه می‌کردیم و سپس ما آن را به یک دوره سه ساله تقلیل دادیم و حالا آن را به برنامه یک ساله با دوره‌های زمانی بررسی سه ماهه و یا شش ماهه کاهش داده ایم.

قبلاً ما بیشتر با سازمان‌های سلسه مراتبی بر پایه دستور و کنترل سر و کار داشتیم، اما امروزه ما با سازمانهای هم سطح، چابک تر با ارتباطات شبکه سازی بیشتر و محدودیت‌های کمتر سرو کار داریم و سازمانهای مجازی به رهبرانی با هوش هیجانی و مهارت‌های بین فردی بالاتر و حالا به مهارت‌های کوچینگ و پشتیبانی احتیاج دارند.

حالا بازی از پاداش های ارزشی و ماندگاری نه فقط به درک چگونگی حفظ سرمایه انسانی بلکه به الهام بخشیدن و توسعه استعدادهای افراد برای ایجاد تیم‌های با عملکرد بالا تغییر یافته است. کوچینگ رهبری، حالا یک ابزار برای ادراک و فهمیدن چگونگی حفظ و رشد کارکنان با استعداد است.

امروزه افراد در عوض روش‌های سنتی ارتقاء تدریجی زیر نظر افراد بالادستی و منتورهای متعدد خود و به دست آوردن تجربه، به سرعت به سمت های ارشد ارتقا و ترفیع می یابند. ارتقاء سریع به نقشهای بالا به این معنی است که رهبران نیاز به پشتیبانی و دستورالعمل در این سفر سریع دارند.
حضور محض در جایگاه بالا یک شغل، به معنای تنهایی است. گاهی وقت ها سخت است که بدانید به چه کسی در سازمان اعتماد کنید، اگرچه رهبران اغلب از دوستان غیر رسمی خود برای اجرای ایده های گذشته ی خود استفاده می‌کنند.

اما استفاده از یک کوچ رهبری برای صحبت کردن و افزایش اعتماد به نفس یک دارائی و سرمایه ارزشمند است. دنیای تجارت امروزه بار حقوقی به خود گرفته است. جایی که مسئولیت‌های حاکمیتی شرکت‌ها روز به روز در حال افزایش است و این نشان دهنده افزایش استرس در زندگی روزمره است که راه حل آن نیازمند استراتژی های جدید برای مقابله با آن است

مقاله : دکتر کراس مدیر انستیتو کوچینگ رهبری در استرالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.