زندگی دیجیتالی چیست

زبدگی دیجیتالی چیست

زندگی دیجیتالی چیست؟

امروزه فناوری‌های تحول‌آفرین با ایجاد نگرش جدید در ایجاد تجربه مشتری، موجب شده است تا سازمان‌های مبتنی بر اقتصاد عصر سنتی تنها دو گزینه داشته باشند، یا نسبت به دیجیتالی شدن قدم بردارند و یا دیگر برای سازمان خود طول عمری قائل نشوند.

امروزه فناوری‌های تحول‌آفرین از قبیل رسانه‌های اجتماعی(Social Media) به‌عنوان ابزاری برای شنیدن و فهم صدای مشتریان، رایانش موبایلی (Mobile Computing) به‌عنوان ابزاری برای دسترسی به کارمندان فارغ از مکان آن‌ها، کلان داده‌ها(Big Data) به‌عنوان ابزاری برای اخذ تصمیمات کلیدی و قضاوت از داده‌های در دسترس و سایر فناوری تحول‌آفرین موجب شده‌اند تا محدودیت‌های عصر اقتصاد صنعتی برچیده شده و فرصت‌های جدید و جذابی را برای زندگی افراد خلق نمایند.

زبدگی دیجیتالی چیست

زبدگان دیجیتال چه کسانی هستند؟

زبدگان دیجیتال، شرکت‌هایی هستند که از فناوری‌های تحول‌آفرین برای افزایش قابل‌ملاحظه سه شاخص سود، بهره‌وری و عملکردشان استفاده می‌کنند. درواقع این نوع شرکت‌ها توانسته‌اند در هر دو بعد تحول دیجیتال یعنی بعد قابلیت‌های دیجیتال و هم در بعد قابلیت‌های رهبری به برتری دست یابند. درواقع زبدگان دیجیتال سازمان‌هایی هستند که سیل کلان داده را می‌فهمند و آن را با آخرین نوآوری‌ها درزمینهٔ هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و تصویرسازی داده ترکیب می‌کنند و بینش و آگاهی حاصل از آن را برای تصمیمات هوشمندانه‌تر، پیش‌بینی شفاف‌تر، از بین بردن عدم کارایی و درک و فهم بیشتر مشتریان به کار خواهند بست و از این طریق سایر رقبا را پشت سر خواهند گذاشت.

زبدگان دیجیتال از فناوری‌های دیجیتال برای ایجاد تحول درروش مدیریت کسب‌وکارشان استفاده می‌کنند، آن‌ها فناوری را بهتر از رقیبانشان به کار می‌گیرند و منابع بسیار بزرگی از این راه به دست می‌آورند. این منافع، نه‌تنها در تعاملات آشکار با مشتری، بلکه در عملیات داخلی شرکت هم قابل نمود است. این مزیت‌ها در صورت‌های مالی خود را نشان می‌دهند و به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای، سودآوری بیشتری در مقایسه با همتایان خوددارند.

زبدگی دیجیتالی چیست

ابعاد برتری زبدگان دیجیتال

تحول دیجیتال و به‌کارگیری آن در هر سازمانی در دو بعد قابل سرمایه‌گذاری است. یکی بعد فناورانه آن و دیگری بعد دیگری رهبری آن. زبدگان دیجیتال شرکت‌هایی هستند که توانسته‌اند در هر دو بعد قابلیت‌های فناورانه (دیجیتال) و هم بعد راهبری یعنی رهبر، سرمایه‌گذاری کنند.

سرمایه‌گذاری روی هر بعد نتایج مالی جداگانه‌ای در بردارد و هیچ از این دو بعد به‌تنهایی کافی نیست. ترکیب این دو بعد موجب برتری و مزیت بارزی برای زبدگان دیجیتال در مقابل رقیبانشان می‌باشد.

قابلیت‌های دیجیتال درواقع مسیر و نحوه سرمایه‌گذاری زبدگان دیجیتال را مشخص می‌کند اما برای زبدگان دیجیتال، این رهبری همراه با تعهد است که این فناوری‌ها و قابلیت‌های دیجیتال را به تحول تبدیل می‌کند. درواقع تحول دیجیتال در سازمان‌ها، حرکتی از سمت بالا به پایین است که از سمت رهبران شروع می‌شود و این شامل جهت‌گیری، سرعت و اطمینان این مسیر از سوی رهبران به سمت کارمندان شرکت می‌باشد.

منظور از رهبری بالا به پایین، ایجاد حکمرانی و هماهنگی قوی است تا همگان مطمئن شوند که تمام دپارتمان‌های یک شرکت در یک مسیر هم‌جهت و با حزب آهنگی یکسان در حال حرکت هستند.

0 Reviews

Write a Review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *