معرفی فیلم سلما

سلما فیلمی مهیج و یک درام تاریخی نیرومند درمورد مبارزه طولانی و خستگی‌ناپذیر مارتین لوترکینگ است. همانگونه که مطلع هستید لوترکینگ رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار بود. مبارزه طولانی مدت او برای کسب حقوق شهروندی و از جمله حق رای برای سیاهپوستان امریکا بوده‌است.
سلما تصویر تمام نمایی از نیم قرن گذشته امریکا است. اتفاقات این فیلم از اول ژانویه 1965 در شهر سلمای آلاباما شروع می‌شودو با سومین راهپیمایی ظفرمندانه در مونتگومری و اعلام قانون حق رای برابر برای سیاهپوستان در یکی از جلسات مشترک کنگره توسط پرزیدنت جانسون به اوج خود می‌رسد.
سالهای بین این دو اتفاق نماینده یکی از سیاهترین دوران جنبش حقوق مدنی در دهه 1960 میلادی هستند. اکثر فیلم‌هایی که راجع به جنبش حقوق مدنی، تلاش مس‌کنند از تندی صحنه‌های خشونت‌آمیز برای دریافت نشان طلاییPG-13 انجمن فیلم آمریکا بکاهند؛ اما سلما از این قاعده مستثنی است. این فیلم صحنه‌های خشونت‌بار را به تصویر می‌کشد.
این فیلم به‌خوبی اتفاقات سال 1965، بخصوص یکشنبه خونین« اول مارس» را روایت می‌کند.

در سال 1964 دکتر مارتین لوترکینگ که سخنگوی سیاهان تحت نژاد تبعیدی در آمریکاست موفق به کسب جایزه نوبل می‌شود.

پس از کسب این جایزه لوترکینگ که بسیار معروف و مشهور شده‌است در پی گرفتن حق رای برای سیاهان برمی‌آید. او با لیندن جانسون ملاقات می‌کند تا یک قانون فدرال برای حق شهروندان سیاهپوست وضع شود. اما رئیس جمهور می‌گوید که پروژه‌های مهمتری دارد.

فعالیتهای او منجر به جنبشی در آمریکا می‌شود که از شهر سِلما در ایالت آلاباما شروع می‌شود. کینگ با رالف ابرناتی، اندرو یانگ، جیمز اورنج و دیان نش به سلما سفر می‌کند. جیمز بول و دیگر فعالان کنفرانس رهبری مسیحی جنوب (SCLC) به آنها خوشامد می‌گوید.

کینگ به همراه رهبران SCLC و ساکنین سیاهپوست سلما به دفتر ثبت می‌روند. بعد از رویارویی در مقابل دادگاه، پلیس وارد جمعیت شده و درگیری رخ می‌دهد. کوپر کلانتر جیم کلارک را به زمین می‌زند. این ماجرا باعث درگیری کوپر، کینگ و دیگران می‌شود.
دانلود فیلم سلما با زیرنویس فارسی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.