معرفي كتاب: «با چرا شروع كنيد» اثر سايمون سينك

با چرا شروع کنید

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

با چرا شروع كنيد

بيشتر رهبران و مديران كسب وكارها به خوبي مي دانند چطور در كارمندانشان انگيزه ايجاد كنند يا برای مشتريانشان طوری انگيزه بخش باشند كه محصول يا خدماتشان را بخرند؛ اما آن ها نمي دانند چگونه تاثيرگذار باشند و تاثيری ماندني بر مشتريان بگذارند كه از آن ها مشتري وفادار بسازند؛ به طوری كه با ميل و خواست دروني خودشان كاري انجام دهند. رهبران بسيار كمي هستند كه موجب شوند فردي به آن ها وفادار بماند، نه اينكه صرفا يک يا چند تعامل انجام دهد و برود. بسيار اندک اند مديراني كه به دنبال كنندگان و حتي كاركنان خود آن قدر انگيزه ای قوی دهند كه در تمام پستی و بلندی ها همراه كسب وكارشان باقي بمانند.خلاصه كتاب«با چرا شروع كنيد» كتابي است كه نشان مي دهد رهبران قدرتمند چطور با مطرح كردن سوال درست، ديگران را به عمل وامي دارند و الهام بخش افراد مي شوند. ازنظر نويسنده  كتاب، تفاوتی اساسي ميان رهبران عادي و انگيزه بخش وجود دارد: آن ها همواره با چرا شروع مي كنند، نه با چه چيز. سايمون سينك در كتاب خود با عنوان «با چرا شروع كنيد» به مديران كسب وكارها الهام بخشي و تاثيرگذاري را مي آموزد و از دلايل موفقيت رهبران مطرح دنيا مثل استيو جابز سخن مي گويد. او در سراسر كتاب بر اين نكته تأكيد مي كند: «چيزي كه مردم مي خرند، چرايي كار شما است، نه آن كاري كه مي كنيد». همچنين توضيح مي دهد چرا اين سوال واقعا كارساز است و رهبران مشتاق و رویاپرداز چطور مي توانند با پاسخ مناسب به همين پرسش، مسير كاري موفقي براي خود بسازند .

با چرا شروع کنید

سايمون با اين سوال ها شروع مي كند: «چرا برخي از شركت ها و رهبران موفق تر و نوآورتر و پرسودتر از ساير شركت ها و رهبران هستند؟» «چرا تعداد كمي از آن ها مي توانند موفقيت هاي مكرر داشته باشند و چرا فقط معدودي از كسب وكارها مي توانند مشتريان وفادار و هميشگي براي خود بسازند؟»چرا با چرا شروع كنيم؟انگيزه بخشي آن هم با گره خوردن به عوامل بيروني، كار چندان سختي نيست. انگيزه دادن به مخاطب براي خريد محصول يا خدمت، روشي است كه بيشتر مديران و رهبران كسب وكارها در پيش مي گيرند، بدون آنكه دقيقا بدانند چرا آن كار را انجام مي دهند. ممكن است بتوانيد با دادن انگيزه به مشتريانتان آن ها را به خريد هم واداريد. حتي ممكن است آن ها بارها از شما خريد كنند؛ اما وفاداري دائمي و ايجاد مشتري وفادار، موضوعي است كه به دليل مشخصي در درون نياز دارد. مشتري وفادار درواقع به دنبال پاسخ به اين پرسش است: «چرا اين محصول را ساخته ايد يا چرا اين خدمت را ارائه مي دهيد؟» رهبران عالي كساني هستند كه با الهام بخش بودن، حسي از هدفمندي يا احساس تعلق را در افراد ايجاد مي كنند. اين رهبران جمعي از دنبال كنندگان را براي خود به وجود مي آورند، نه به اين دليل كه تحريك مي شوند؛ بلكه به اين دليل كه تحت تأثير قرار گرفته اند و با آن كسب وكار تعامل مي كنند .در كتاب با مفهومي به نام «دايره ي طلايي» روبه رو مي شويم. سايمون سينك در پي مطالعات عميقش دريافت رهبران موفق و تأثيرگذار جهان مسيري متفاوت و كاملا برعكس را در مقايسه با ساير رهبران طي مي كنند. او به ايده اي قدرتمند رسيد كه نام آن را «دايره ي طلايي» گذاشت. دايره ي طلايي چهارچوب مفيدي است كه سايمون سينك به منظور شرح روشش براي رهبران آماده كرده است. در مركز اين دايره «چرا» قرار دارد و دايره ي بيروني دومي «چگونه» است و درنهايت، حلقه ي بيروني به «چه چيز» اختصاص دارد. هر كسب وكاري از دايره ي بيروني خبر دارد. مي تواند محصول و خدمات و صنعت فعاليتش را شرح دهد و رقبايش را مي شناسد. برخي از كسب وكارها دايره ي دومي، يعني چگونگي را هم مي دانند و مي توانند درباره ارزش ها و تمايزشان با ديگران صحبت كنند؛ اما تنها تعداد اندك شماري از كسب وكارها هستند كه مي توانند درباره ي دايره ي دروني شرح دهند و چرايي خود را بيان كنند. آن ها اهداف و دلايل و عقايدشان را به خوبي مي دانند. دايره ي «چرا» دليل بودنشان است و اين چرا همان دليلي است كه افراد به خاطرش كسب وكارشان را دنبال مي كنند.

دایره طلایی

با چرا شروع کنید
با چرا شروع کنید

ازآنجاكه دايره ي بيروني، يعني چه چيز، آسان ترين موضوع براي شرح دادن است، بيشتر كسب وكارها و رهبران با همين دايره شروع مي كنند. گاهي اوقات آن ها به چگونگي انجام كار هم فكر مي كنند و به آن مي رسند؛ اما به ندرت پيش مي آيد درباره ي چرا صحبت كنند و پا به درون دايره ي مركزي بگذارند. آن ها از بيرون دايره ي طلايي به درون حركت مي كنند؛ اما سايمون معتقد است اين حركت را با احترام به دايره ي طلايي بايد از درون به بيرون شروع كرد. با چرا شروع و درباره ي چگونگي بحث كنيد و با چه چيز كار را به پايان ببريد.مثال شركت خوبي كه سايمون سينك درباره ي آن در كتابش صحبت مي كند، اپل است. اگر بخواهيم درباره ي چه چيز فكر كنيم، بايد بپرسيم اپل چه شركتي است؟ شركت الكترونيكي يا طراحي موبايل يا كامپيوتري؟ چطور است كه اپل در همه ي اين صنايع به طور جداگانه فعاليت مي كند؛ اما اپل با چرا شروع كرده است. اپل با چه چيز كارش را شروع نكرد. در اوايل سال ۲۰۰۰، كمپيني راه اندازي كرد تا درباره ي چراي باارزشي به بحث بنشينند و آن چرا اين بود: «متفاوت فكر كن».در تاريخچه ي اپل مي بينيم اين شركت همواره چالشگر و ابداع كننده و انقلابي بوده است. ابتدا با كامپيوترهايش، در صنعت كامپيوتر نوآوري به وجود آورد. بعد با iTunes و iPod همين كار را در صنعت موسيقي انجام داد و درنهايت، با ظهور iPhone انقلابي در صنعت موبايل ايجاد كرد. او در تمام اين مراحل بر چراي خود ايستادگي كرده است؛ يعني متفاوت فكركردن. اين، دليل اشتياق فراوان مشتريانش است. اين همان دليلي است كه افراد حاضرند موبايل اپل را با قيمتي گزاف تهيه كنند؛ درحالي كه جايگزين اندرويد هم براي آن در بازار وجود دارد. تمام چيزي كه افراد را به اپل وفادار نگه مي دارد و باعث مي شود مشتاقانه در صف انتظار ظهور جديدترين مدل آيفون بايستند، همين است. آن ها چرايي اپل را مي خرند.

با چرا شروع کنید

هماهنگي ميان چرا و چگونه و چه چيز .حالا كه از دايره ي طلايي آگاه شديد، به نكته اي بايد دقت كنيد. سايمون سينك در كتاب «با چراشروع کنید» بعد از شرح دايره ي طلايي و حركت از درون به بيرون، توضيح مي دهد هر سه اين عوامل بايد در هماهنگي با يكديگر باشند. براي ايجاد اعتماد نزد مشتريانتان به عنوان كسب وكار به هويتي اصيل نياز داريد. اصالت در عمل به چه معنا است؟ به اين معنا كه عملكردتان كه چگونه بودن شما را نشان مي دهد و نتايج كارتان كه چه چيز را تشكيل مي دهد، بايد با چرايي كسب وكارتان كه همان عقايد و باورهاي هسته اي شما است، هم راستا و هم ساز باشد. افراد مي توانند تناقض و ناسازگاري ها را تشخيص دهند و اگر اين هماهنگي وجود نداشته باشد، اعتمادشان خراب مي شود و شما را غيرمعتبر خواهند يافت.در بخشي از اين مطلب آمده است:به رهبراني چون مارتين لوتركينگ يا شركت هايي چون اپل يا خطوط هوايي Southwest يا هارلي ديويدسون فكر كنيد. اين رهبران و شركت ها آغازگر حركت هاي مهمي بوده اند. آن ها به طرز باورنكردني مشتريان و دنبال كنندگاني وفادار دارند. چه چيزي آن ها را از ساير شركت ها و رهبران متمايز مي كند؟ آن عامل اين است كه اين شركت ها، مديران و محصولات موفق با «چرا» شروع كرده اند. در كتاب «با چراشروع کنید» سايمون سينك شرح مي دهد چطور اين روش كار مي كند و چطور هر رهبري مي تواند اين روش را به كار گيرد.

با چرا شروع کنید

سايمون سينك بعد از آوردن مثال از موفقيت شركت هايي چون اپل و رهبران موفقي چون مارتين لوتركينگ، مدل دايره ي طلايي اش را بيان مي كند و معتقد است اين موفقيت ها به اين دليل بوده كه آن ها دايره ي طلايي شان را از درون به بيرون پر كرده اند. او اظهار مي كند بسياري از كسب وكارها به اين دليل شكست مي خورند كه به چرايي كارشان توجه نمي كنند و در اين دايره از بيرون به درون حركت مي كنند. سايمون نشان مي دهد ساختار اين دايره با ساختار مغز انسان هم مقايسه پذيتر و همخوان است. سايمون سينك با مثالي كه از برادران رايت مي آورد، معتقد است برخلاف آنچه اكثر مردم تصور مي كنند، عواملي چون نداشتن سرمايه و شرايط بد بازار و استخدام افراد اشتباه باعث شكست كارها نمي شود. همين طور داشتن شرايط خوب و سرمايه هم باعث پيروزي و موفقيت در كار نيست. آنچه برادران رايت را از سايرين متمايز مي كرد، اين بود كه آن ها مي دانستند چرا دارند تلاش مي كنند. آن ها دليل محكمي داشتند و براي همين با تمام وجود و اشتياق دروني كار مي كردند. در فضاي كسب وكار هم، اگر افرادي را استخدام كنيد كه به كارتان باور داشته باشند، آن ها ديگر براي پول كار نخواهند كرد؛ بلكه با جان و دل براي شما و چرايي كارتان كار مي كنند.سخنراني فوق العاده ي سايمون سينك در تِد از سال ۲۰۰۹ تاكنون ميليون ها انسان را در سراسر دنيا تحت تأثير قرار داده است. او با اين سخنراني حركت ارزشمندي آغاز كرد. ايده هاي او آنقدر قوي بود كه ميليون ها نفر با اجراي اين ايده ها توانستند براي كارمندان و مشتريانشان الهام بخش باشند. ويدئو تِد او تاكنون بيش از ۴۶ ميليون بازديد شده است. مفاهيم و مطالب اصلي كتاب «با چرا شروع كنيد» از دل همين سخنراني استخراج شده است.درباره ي كتاب با عنوان اصلي بازی بی نهایت Infinite Gameو Leaders eat lastرهبران آخر از همه غذا می خورند و Start with Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action كتابي الهام بخش و تغييردهنده ي زندگي از نويسنده ي پرفروش كتاب هاي Together is better، يعني سايمون سينك است كه در سال ۲۰۱۱، در ۲۵۶ صفحه به زبان انگليسي چاپ شد. اين كتاب در آمازون با رأي بيش از دوهزار مخاطب، به ۴/۵ ستاره دست يافته است.

با چرا شروع کنید

درباره ي نويسنده سايمون سينك نويسنده ي انگليسي آمريكايي و سخنران انگيزشي و مشاور كسب وكار در سال ۱۹۷۳ متولد شد.تابه حال، وي پنج كتاب نوشته كه اولين آن ها «با چرا شروع كنيد» است كه در ۲۰۰۹ منتشر شد. سينك در دانشگاه رشته ي حقوق خوانده است و بعد از تجربه ي كار در چند شركت، كسب وكار خودش را به نام Sinek Partners راه اندازي كرد. همچنين، او به عنوان مدرس استراتژي ارتباطات در دانشگاه كلمبيا مشغول فعاليت است. از سخنراني هاي سايمون سينك مي توان فهميد به طرزي وصف ناشدني خوش بين به آينده اي روشن است و به توانايي انسان ها براي ساختن آينده ايمان دارد. همان طوركه در وب سايتش اين گونه خود را توصيف مي كند. او همچنان در حال پيش برد جنبشي براي الهام بخشي به افراد است. آخرين و جديدترين كتاب او با عنوان او با عنوان “بازی بی نهایت Infinite Game در اكتبر ۲۰۱۹ رونمايي شد.

فایل صوتی کتاب توسط رادیو مثبت قابل خرید است . در زیر قسمتی از فایل صوتی را میتوانید گوش کنید.

نمونه ای از ویدیوهای در خصوص با کتاب “با چرا شروع کنید” که تماشای آنها خالی از لطف نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *