راهنمای خرید و خواندن کتاب

راهنمای خرید و خواندن کتاب

 

امروز چهارم فروردین ماه ۱۳۹۹ هدیه ای ویژه از سایت متمم به مدیریت جناب آقای محمدرضا شعبانعلی (به قول آقای عادل طالبی، استاد همه ما) داشتم. موضوع درخصوص راهنمای خرید و خواندن کتاب است که آقای شعبانعلی زحمت کشیده اند آن را در قالب چند فایل صوتی که شامل تجربیات ایشان ، در چندین سال می باشد را ارائه نمودند. استاد شعبانعلی شاید جزء معدود افرادی است که به تخصص و تواضع ایشان در حوزه کسب و کار ایمان کامل دارم. در این نوشته سعی دارم نکاتی که در این فایل صوتی ارائه شده است و اشتباهات شخصی خودم در این حوزه را بیان کنم:

1) چیزی که در چند سال اخیر به آن رسیده بودم کم عمق و سطحی بودن مطالعات در شبکه های اجتماعی است چیزی که استاد شعبانعلی به آن تیر خلاص زد و ایمانم را راسخ کرد که هیچ وقت مطالعه نکات و پست ها در شبکه های اجتماعی جایگزین کتاب و کتابخوانی نبوده و نخواهد شد.

2) مورد دومی که حائز اهمیت بود بحث پراکنده خوانی بود. هیچ وقت وبلاگ گردی و خواندن مطالب پراکنده در چندین ساعت جایگزین کتاب نخواهد شد. تعریفی که استاد از کتاب ارائه دادند برایم فوق العاده بود، کتاب یک سفر هدایت شده توسط نویسنده ای است که اگر چه ما مقصد آن سفر را می‌دانیم ولی مسیر سفر در دست خود نویسنده است و ما با خواندن کتاب خود را در این مسیر و سفر غوطه ور می کنیم. البته ناگفته نماند که هر کتابی ، کتاب خوب نیست و این تعریف شامل همه کتاب‌ها نمی‌شود.

3) چه کتاب هایی را با باید بخوانیم؟ اصولا اگر بخواهیم دسته بندی کنیم:
• یکسری از کتاب ها هستند که اصلا لزومی به خواندن آنها نیست. این جمله غلط است که هر کتابی ارزش یک بار خواندن را دارد، بله اگر مشکل منابع و زمان نداشتیم شاید این حرف درست باشد. در ضمن خواندن کتاب هایی برای ما مفید است که در مسیر دغدغه ها و مطالبات ما از زندگی، حرفه و بیزینس مان باشد.
• اصلاً شاید لازم است که بعضی از کتاب ها را در حالت نصفه مطالعه اش را رها کنیم. چرا که نتوانسته است دغدغه ما را در طول مسیر خواندن جوابگو باشد پس لزومی به انتها رساندن آن نیست.
• اما خواندن کتاب‌هایی شاید الزام باشد که واقعاً حداقل یک سوال اساسی ما را جواب بدهد، که حاضر هستیم برای یافتن جواب آن سوال ساعت‌ها (صد ساعت و بالاتر) وقت صرف کنیم و به آن حوزه کاملاً اشراف داشته باشیم. وگرنه اگر ما حوصله و وقت کافی برای اختصاص این میزان وقت برای آن حوزه را نداریم پس آن حوزه و سوال دغدغه من نیست و صرفاً با چند گوگل ساده می توانیم شناخت کلی در آن حوزه با مطالعه چند مقاله به دست آوریم. در نتیجه مطالعه برای سوال های صد ساعته است. وگرنه وب گردی و خواندن چند مقاله راه حل آن است.

4) جدای از از این بحث ها، ناشر چاپ کننده کتاب هم، خود حائز اهمیت زیاد است. علی الخصوص اگر در حوزه‌های تخصصی بخواهیم مطالعه کنیم.

5) در کنار ناشر، خود نویسنده هم در خرید کتاب از اهمیت بسزایی برخوردار است. نویسندگان را می توانیم به چند دسته تقسیم می کنیم:

  • نویسندگان محقق
  • نویسندگان بلاگ گر
  • نویسندگانی که جمع‌کنندگان گزارش‌ها در قالب کتاب هستند
  • نویسندگانی که فقط برای اعتبارخودشان، کتاب چاپ می‌کنند
  • نویسندگانی که برای هر موضوعی که در دسترس شان باشد حاضرند کتاب چاپ ‌کنند

6) وجود منابع ، ماخذ و کتاب نامه، الزام هر کتاب غیرداستانی است و این نشان می‌دهد که نویسنده کدام قسمت از مطالب کتاب را خودش نوشته و کدام قسمت را ارجاع داده است. از طرفی این عمل به خواننده نشان می‌دهد که چقدر نویسنده برای نگارش و نوشتن کتاب زحمت کشیده است. همچنین این منابع و ماخذ خود می‌تواند منبع اضافی برای خواننده در خصوص ارجاع های اضافی برای مطالعه بیشتر در آن حوزه باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
راهنمای خرید و خواندن کتاب

7) مکان و زمان ما، خود در کتاب خوانی بسیار مهم است. اینها ملاک هایی هستند که تأثیر بسزایی در خروجی ما از کتابخوانی دارد.

پیش خوانی در مطالعه: برای مطالعه یک کتاب، بهترین حالت این است که زمانی را قبل از مطالعه کامل کتاب به پیش خوانی آن اختصاص می‌دهیم و اطلاعاتی در خصوص اینکه چه کتابی، و در چه موضوعاتی می خواهیم بخوانیم را بدست بیاوریم. در این حالت بهتر می‌توانیم در شروع کامل مطالعه، اشرافیت کامل به موضوعات کتاب داشته باشیم. مسیر پیش خوانی: 1) خواندن کامل فهرست کتاب 2)صفحه اول و آخر ( یا پاراگراف ) هر فصل 3)خواندن مقدمه نویسنده 4) خواندن پیش گفتار 5) ایندکس آخر کتاب

• خلاصه خوانی به هیچ عنوان به معنای پیش خوانی نیست.

8) شش سطح مطالعه کتاب: 1- دانستن و به خاطر سپردن 2- درک مطلب 3- به کاربردن مطلب 4- سطح تجربه و تحلیل 5- ارزیابی و قضاوت 6- خلق و ترکیب
لازم به ذکر است که برای ما بغیر از خوانندگان تخصص محور ، عموما سطح یک الی سه کافی است.

9) علامت گذاری باعث می‌شود ذهن ما را حالت منفعلانه به حالت تعاملی تبدیل شود. علامت گذاری حسی به ما می دهد که باعث می شود فکر کنیم با نویسنده کتاب ارتباط برقرار کرده ایم و تعامل و ادراک ما از را کتاب افزایش می‌یابد.

10) خلاصه خواندن کتاب هیچ وقت جای اصل کتاب را نخواهد گرفت و کسانی که خلاصه کتاب ها را می‌خوانند، دیگر علاقه‌ای به خواندن اصل کتاب نخواهند داشت.

11) سنجش عملکرد در مطالعه کتاب، برای فرد به فرد متفاوت است شاید برای کسی تعداد کتاب‌ها و برای شخصی دیگر تعداد ساعات مطالعه و… ملاک سنجش عملکرد در مطالعه کتاب باشد.

مطالبی که در این چند سطر بیان شد خلاصه برداشت‌های شخصی من از مطالب استاد شعبانعلی است و اکیدا مطالعه و شنیدن کامل مجموعه را برای اینکه مفهوم کتاب و کتابخوانی جا بیافتد را پیشنهاد می‌کنم، خرید کامل مجموعه از سایت متمم قابل تهیه است.

0 Reviews

Write a Review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *