خلاصه کتاب 77 خطای رایج سرمایه گذاری اثر لاری سوئدرو

خلاصه کتاب 77 خطای رایج سرمایه گذاری

 کتاب 77 خطای رایج سرمایه گذاری اثر لاری سوئدرو

خلاصه کتاب، ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ، مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند خالی از لطف نیست.

درباره کتاب :

کتاب خطاهای سرمایه گذاری شرحی است بر 77 خطای رایج که سرمایه گذاران مرتکب می شوند.
لاری سوئدرو و ارسی بالابان مولفان این کتاب، فهرستی از 77 خطا در سرمایه گذاری دربورس را که از رفتارهای ما به طور مستقیم یا غیرمستقیم نشات می گیرد، در این کتاب ارائه کرده اند. به عنوان مثال این دو نویسنده به ما متذکر می شوند که اعتماد به نفس بیش از حد، ما را به سمت تصمیم های نادرست در بازار سرمایه گذاری هدایت می کند. در این کتاب عمدتا بر نکاتی تاکید شده که سرمایه گذاران و دیگر کنشگران اقتصادی و تجاری آن را نقطه قوت خود به حساب می آورند و متوجه نیستند که غالبا به خاطر همین خطاها به بیراهه می روند. یکی از خطاهای مهم این است که اطمینان بیش از حد باعث می شود که سرمایه گذاران تصمیمات دیگران را نتیجه رفتار، دریافت ها و احساسات آنها ببینند و به این گمان بیفتند که تصمیمات خودشان بر پایه منطق و تفکرات منطقی اتخاذ شده است. اعتماد بیش از حد، همچنین باعث می شود سرمایه گذاران در جستجوی شواهدی باشند که تصمیمات آنها را تایید می کند و از شواهد دیگری که نشان می دهد خطا تصمیم گرفته اند اجتناب می کنند.

1. عدم اعتماد بیش از حد به توانایی های خودمان برای پیش بینی مسائل آینده، این عمل باعث می شود از دست کم گرفتن بازار اجتنناب کنیم.

2. تنها باید به یاد داشته باشیم که می توانیم از بازده های فردا که در پیشروی ماست استفاده کنیم نه اینکه از بازده های دیروز منتفع شویم.

3. برای دوری از تعصب ادراکی بیشتراز حد، همیشه سبد سهام متنوع تری داشته باشید. این بهترین راه برای غلبه بر پیش بینی ناپذیری بازار است.

4. هرگز تصمیمات خود را برمبنای اطلاعات اخیر پایه گذاری نکنید. برای اجتناب از چنین خطائی تصمیمات خود را بر اساس شواهد تاریخی بلند مدت استوار کنید.

5. هرگز از دانش عام تاثیر پذیر نباشید.

6. مهارت را با شانس اشتباه نگیرید.

7. اگر خطائی را که در زمانی به اندازه یک نهال کوچک است بپذیرید ، اصلاح آن ساده تر از زمانی است که به اندازه یک درخت در آید و شاخه ها و ریشه های عمیقی پیدا کند.(عدم اجتناب از پذیرش خطاهای سرمایه گذاری)

8. به حرفها و نظرات کارشناسان عام اهمیت ندهید.

9. به هیچ چیزی یا سهام بخصوصی تعصب یا موهبتی نداشته باشید.

10. عملکرد موفق متوالی یک سهام نشانگر موفقیت دوباره آن نخواهد بود. نباید با استدلال نادرست، به تکرار بر حسب تصادف اعتماد کرد.

11. تنوع سازی در سبد سهام های بورس ، نوعی بیمه است. ما تنها خود را در برابر وقایع بد بیمه می کنیم.

12. ارتکاب به خطای محاسبات ذهنی در این مورد که شما در حال بازی با پول برنده خود هستید، تنها با تغییر سیاستهای سرمایه گذاری و متوازن سازی میسر است.این امر باعث می شودتا در صورت افزایش یک دارائی، پولی را که برنده شده اید همراه خود ببرید.

13. در هنگام خرید سهام در بورس ،به اطلاعات دریافتی توجه نکنید، بلکه دانش شما از سهام ملاک عمل است که ارزش دارد. روی مواردی از سهام زمان بگذارید که حاصل آن افزایش دانش یا ارزش شما از سهام باشد.

خلاصه کتاب 77 خطای رایج سرمایه گذاری

14. ارزان بخرید گران بفروشید، ساده ترین راه حل این موضوع این است که سبد اوراق بهادار متنوع داشته باشید.

15. پر هزینه ترین نابخردی این است که باور داشته باشید موارد ملموس و عینی واقعیت ندارند .

16. انسانها به طرق مختلف دچار تعصب می شوند،آنها خوشبین هستند و تصور غیر واقعی از شانس در موقعیت هایشان دارند ، سطح دانش خود را مناسب ارزیابی نمی کنند و در نتیجه آن عوامل،اعتماد به نفس آنها بسیار بالاتر از سطح واقعی آن قرار دارد.

17. همیشه در سرمایه گذاری های خود حدود تعیین ضرر و سود را مشخص کنید،حتی با هوش ترین ریاضی دانان هم قادر نخواهند بود به ما بگویند در آینده چه پیش خواهد آمد.

18. سرمایه گذاری یعنی پذیرش ریسک، سرمایه گذاران محتاط می دانند برخی از ریسک ها، ارزش پذیرفتن دارند ولی برخی چنین نیستند، هرگز سبد سهام خود را تک سهامی نکنید.

19. 20) همیشه به اندازه توانایی های خود ریسک پذیر باشید لذا در هنگام خرید سهم، میزان ریسک پذیری خود را در نظر بگیرید. تاریخ به ما نشان داده است که آنچه هرگز در گذشته اتفاق نیفتاده، در آینده احتمال به وقوع پیوستن دارد

20. به اهمیت پس انداز در سال های اولیه زندگی واقف هستند(سود مرکب)

21. آنهایی که گذشته را به یاد نمی آورند، محکوم به تکرار آن هستند.

22. متاسفانه تاریخ مملو از تصویر عصرهای جدیدی است که در آخر به سراب تبدیل می شوند. طرز تفکر اینکه این بار با دیگر زمانها فرق می کند سرابی بیش نیست.

23. هیچ پیشگوی اقتصادی وجود ندارد که بتواند دائم پیشگویی های مناسب انجام دهد.

24. نباید فقط برای سرمایه گذاری تان وقت بگذارید،این کار تنها شما را بر آن می دارد تا گیاهان خود را از ریشه بیرون آورده و نگاه کنید که ریشه آنها چگونه است، که برای ریشه ها ضرر زیادی دارد. انجام چنین کاری در مورد سرمایه گذاری، خواب را از شما می گیرد.سرمایه گذاری قرار نیست هیجان انگیز باشد. سرمایه گذاری قرار است فراهم کننده اهداف مالی شما با حداقل ریسک باشد.در مقابل بازی زندگی تان هم باید برنده باشید.

25. 26) در هنگام تنوع سازی سبد سهام در بورس ،سهام ها را از رده های مهم و متفاوت بخرید و نه فقط یک رده،مثلا پالایشی هم نوع بیمه ای،هم بانکی،هم پتروشیمی،فولادی،خودرو و …..

26. 27) سرمایه فکری یک سرمایه گذار با میزان ریسک وی ارتباط مستقیم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *