خلاصه کتاب گوگل چگونه کار میکند ،اثراریک امرسون اشمیت، جاناتان روزنبرگ – قسمت اول

گوگل چگونه کار می کند

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

خلاصه کتاب گوگل چگونه کار میکند ،اثراریک امرسون اشمیت، جاناتان روزنبرگ

معرفی کتاب: گوگل چگونه کار می‌کند

کتاب گوگل چگونه کار می‌کند، به تالیف اریک امرسون اشمیت، جاناتان روزنبرگ و الن ایگل، به عامل اصلی بزرگ‌ترین دست‌آوردهای شرکت گوگل و البته بعضی از شکست‌های آن اشاره می‌کند،که در واقع شروع از اصول پایه همان چیزی بود که گوگل را به حرکت درآورد.همه ما احساس می‌کنیم با هر انتخاب، تا حد زیادی استقلال خواهیم داشت و آزاد خواهیم بود که از ابتدا به اصول و قوانین دنیای واقعی فکر کنیم تا این که مجبور باشیم خرد متداول را بپذیریم.

همان‌طور که اریک و جاناتان در کتاب «گوگل چگونه کار می‌کند» توضیح می‌دهند، سعی کارکنان بر این بوده تا این استقلال فکری را تقریباً در تمام کارهایی که در شرکت گوگل انجام می‌دهند، داشته باشند. وقتی اندی روبین، ده سال پیش‌تر، اندروید را راه‌اندازی کرد، بیشتر مردم فکر می‌کردند هم‌سو کردن صنعت موبایل حول یک سیستم‌عامل متن‌باز، کار چندان خردمندانه‌ای نیست. با گذشت زمان یاد گرفتیم وادار کردن گروه‌ها برای این‌که تفکر بسیار بلندپروازانه‌ای داشته باشند، کار فوق‌العاده سختی است. این نشان می‌دهد بیشتر مردم برای داشتن تفکری که در آن به پرتاب سفینه به کره‌ی ماه فکر کنند، آموزش ندیده‌اند. آن‌ها به‌جای این‌که از دنیای واقعی شروع کنند و به این فکر کنند که عملاً چه کارهایی امکان‌پذیر است، دوست دارند فرض کنند که انجام کارها غیرممکن است. اگر شما افراد مناسب را استخدام کنید و رویاهایی به اندازه‌ی کافی بزرگ داشته باشید، معمولاً به نقطه‌ی مورد‌نظر خواهید رسید. حتی اگر شکست هم بخورید، احتمالاً درس مهمی فرا خواهید گرفت.

بسیاری از شرکت‌ها دوست دارند همان کارهای همیشگی‌ خود را انجام دهند و در نهایت، تغییرات محدود و تدریجی داشته باشند. چنین شیوه‌ای برای ترقی، به ویژه در حوزه‌ی فن‌آوری، با گذشت زمان به نوعی بی‌ارتباطی می‌انجامد؛ زیرا تغییر، یک روند انقلابی است نه تکاملی. پس باید خود را وادار کنید تا قمارهای بزرگی روی آینده داشته باشید. به‌همین دلیل است که ما در زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنیم که احتمالاً بسیار سوداگرانه به نظر می‌رسند؛ مواردی مانند اتومبیل‌های بدون راننده، یا اینترنتی که با قدرت بالن کار می‌کند. تصورش در حال حاضر کار سختی است.

اریک اشمیت (Eric Schmidt) در سال 2001 به گوگل پیوست. حضور او در گوگل که یک شرکت استارت‌آپی در سیلیکون ولی بود، کمک کرد تا این شرکت بتواند در عرصه‌ی فن‌آوری به یک پیشگام جهانی تبدیل شود. او به عنوان ریس اجرایی شرکت، مسوولیت امور خارجی گوگل را بر عهده دارد. ایجاد همکاری‌ها و روابط گسترده‌تر تجاری، اطلاع‌رسانی دولتی و رهبریِ تفکر فن‌آورانه، به علاوه‌ی مسوولیت مشاوره دادن به مدیران عامل و رهبری ارشد در حوزه‌ی کسب‌وکار و مسائل مدیریتی از مسوولیت‌های او هستند. اریک در سال‌های 2001 تا 2011 به عنوان مدیر ارشد اجرایی گوگل مشغول به کار بود.او پیش از پیوستن به گوگل، رهبر شرکت‌های ناوِل و سان میکروسیستمز بود. اریک مدرک کارشناسی مهندسی برق را از دانشگاه پرینستون و مدرک کارشناسی ارشد و دکتری کامپیوتر را از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا دریافت کرد. او یکی از اعضای شورای مشاوران علوم و فنون رییس جمهور و شورای مشورتی نخست وزیر بریتانیای کبیر و عضو هیأت مدیره‌های اکونومیست گروپ، مایو کلینیک و خان آکادمی است. تلاش‌های نیکوکارانه‌ی او به واسطه‌ی بنیاد خانواده‌ی اشمیت برتغییرات آب وهوایی تمرکز دارد که حمایت از مطالعات زیستی دریایی و اقیانوسی، علاوه برآموزش،به ویژه در زمینه‌ی فن‌آوری و تحقیقات پیشرو درعلوم طبیعی و مهندسی را شامل می‌شود.

جاناتان روزنبرگ (Jonathan Rosenberg) اولین‌بار در سال 2000 با لاری پیج و سرگئی برین دیدار کرد و در نهایت، بیش از دو سال بعد، وقتی که برای بار سوم به او پیشنهاد کار دادند، پذیرفت تا با آن‌ها همکاری کند. او به عنوان معاون اول رییس گوگل مشغول به کار شد و تا آوریل سال 2011 مدیریت گروه محصول گوگل را بر عهده داشت. جاناتان در این سِمت بر طراحی، توسعه و تکامل محصولات گوگل برای مصرف‌کنندگان، آگهی‌دهندگان و شریکان نظارت می‌کرد. او به توسعه‌ی فرآیندهای استخدام شرکت کمک می‌کرد و در تنظیم ارتباطات و امور بازاریابی شرکت تأثیر بسیار زیادی داشت. او در حال حاضر، مشاور مدیر عامل لاری پیج در گوگل است.پیش از آن که جاناتان به گوگل بپیوندد بخش‌های محصولات و خدمات شرکت اکسایت@هوم را مدیریت می‌کرد و مدیر خط تولید ای‌ورلد شرکت اپل کامپیوتر بود. در عین حال، بخش بازاریابی محصولات شرکت خدمات اطلاعاتی نایت ریدر را نیز اداره می‌کرد. جاناتان دارای مدرک MBA از دانشگاه شیکاگو و مدرک کارشناسی با درجه‌ی ممتاز در رشته‌ی اقتصاد ازدانشکده‌ی کلارمونت مک‌کنا است که در آن از انجمن افتخاری دانشجویان ممتاز دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است.

الن ایگل (Ellen Eagle) در سال 2007 به گوگل پیوست و از همان سال سمت مدیریت ارتباطات اجرایی شرکت را بر عهده دارد. او در این سمت، امور مربوط به نگارش سخنرانی‌ها و دیگر فعالیت‌های ارتباطاتی برای بسیاری از مدیران اجرایی گوگل از جمله اریک و جاناتان را هدایت کرده است.الن در سمت‌های مدیریت محصول و فروش در استارت‌آپ‌های مستقر در سیلیکون ولی، از جمله تل‌می نت‌ورکس و اُکتل کامیونیکیشنز کار کرده است. او با مدرک کارشناسی کامپیوتر از دانشکده‌ی دارتماوت و مدرک MBA از دانشکده‌ی وارتون فارغ‌التحصیل شده است.

گوگل چگونه کار می کند

1) لازمه راه اندازی یک کسب و کار نو و خلاق، پذیرفتن وجود عدم قطعیت در آن است.

2) مهمترین خصوصیت لازمه در راه اندازی سرویس های مبتنی بر خدمات، توجه ویژه به کاربر می باشد.

3) مهمترین رکن هر شرکت، منابع نیروی انسانی خلاق باهوش آن شرکت می باشد. همیشه بهترین های کسب و کار خود را در شرکتتان استخدام کنید( تفکر کارکنان، مهمترین دارائی هر شرکتی است).

4) همیشه داشتن یک طرح و برنامه از پیش آماده، راه حل موفقیت در کسب و کار نیست بلکه در کنار آن داشتن نیروهای انسانی متخصص هم لازم است.

5) سه ابزار مهم حوزه فناوری :

1. اینترنت، که اطلاعات را رایگان ، فراوان و فراگیر کرده است و همه چیز آنلاین است.
2. موبایل و شبکه که دسترسی جهانی و همگانی را میسر کرده است.
3. رایانش ابری که موجب شده است که نرم افزار و ذخیره سازی با قیمت ارزان و مقرون به صرفه در اختیار همه قرار گیرد.
این سه فناوری با همگرایی یکدیگر موجب شده است بیشتر منابع را تحت تاثیر خود قرار دهند و غیر ممکن ها را ممکن سازند.

6) امروزه نوآوری های تغییر دهنده و تحول آفرین ، پدیده ای عادی شده اند.

7) وقتی فاکتور هزینه در صنعت ایی نسبت به گذشته در یکی از فاکتورهای تولید روند نزولی داشته باشد، تغییر بسیار بزرگی در آن صنعت در پیشرواست، امروزه در حوزه تولید سه فاکتور وجود دارد که نسبت به گذشته ارزان شده است: 1- اطلاعات2- اتصالات 3- توان رایانشی

8) امروزه بیشتر کیفیت منحصر بفرد محصولات است که تعیین کننده است تا سه عامل اطلاعات،روش توزیع، قدرت بیش از حد بازاریابی (گر چه این سه مورد هم امروزه تا حدی مهم هستند،اما در گذشته تعیین کننده اصلی بودند) .

9) جف بزوس مدیر عامل آمازون معتقد است در دنیای گذشته، تولید کنندگان30% وقت خود را صرف تولید محصولات عالی می کردند و 70% را صرف شناساندن آن، در حالی که این روند امروزه بر عکس شده است.

10) دومین دلیل که امروزه عالی بودن محصول،بیشترین دلیل را در فروش دارد اینست که امروزه هزینه آزمون و خطا بسیار کاهش یافته است .

11) یک خلاق باهوش، باید دارای فهم تجاری، دانش فنی، انرژی خلاق و یک رویکرد عملی برای انجام امور باشد.آنها همه جا هستند و وابسته به مدرک تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل نیستند. ویژگی مشترک تمامی خلاق های باهوش این است که وضعیت موجود را زیر سوال می برند و کارها را به شکل متفاوتی انجام می دهند.به همین دلیل مدیریت آنها بیشتر سخت است پس اگر توان مدیریت تفکر آنها را ندارید، محیطی آماده کنید که در آن به راحتی به تفکر بپردازند و با استقبال به آنجا بیایند. در آخر اینکه امروزه برای تولید محصول عالی ،به این خلاق های باهوش نیازمندیم.

12) هزینه یک نفر باهوش و کم تجربه کمتر از یک فرد با تجربه و کم هوش است.

13) تغییر در کسب وکار یک روند انقلابی است نه تکاملی.

14) قرن اینترنت پر از اهرام مصری است که ساخته نشده است.

15) فرهنگ مهمترین رکن در راه اندازی یک کسب و کار استارتاپی است. وقتی فرهنگی در شرکتی شکل می گیرد، تغییر آن بعدا دشوار است.نیروهای جذبی عموما براساس این فرهنگ جذب شرکت می شوند (در واقع کارمندان هم فکر با این فرهنگ)، بهترین راه برای شکل گیری فرهنگ سازمانی، کمک گیری از خلاق های باهوش است. از خودمان بپرسیم به چه چیزی ایمان داریم، می خواهیم چه باشیم، این قبیل سوالات ارزشهای بنیانگذاران شرکت می باشد. در واقع بیانیه ماموریت شرکت باید مورد قبول و توافق تمامی اعضای شرکت باشد.

16) هیچ بینشی ارزش کاغذی که روی آن نوشته شده است را ندارد، مگر اینکه اطلاع رسانی شود.

17) سازماندهی مجدد شرکت، همیشه دغدغه مدیران بوده و است، اماچیزی که بسیار حائز اهمیت است،سازماندهی شرکتهای کوچک اگرچه امکانپذیر وجوابگو است ولی درشرکتهای بزرگ نه. برای شرکتهای بزرگ میتوان این راه حل را بکار برد که لایه های دسترسی به مدیران حداقل در واحدهایی مبتنی برکسب وکار به حداقل برسد.درگوگل به این عمل، قانون هفت اطلاق می‌شود، قانونی که در آن مدیران حداقل هفت گزارش مستقیم از واحدها دارند و این باعث میشودکه مدیران به اطلاعات فیلترنشده دسترسی یابند، بهرحال لایه های زیاد سازمانی عموما باعث فیلترشدن اطلاعات میشود. مخصوصا درلایه های کسب وکار از قبیل مهندسی وتولید.

18) به کارکنانتان اجازه دهید تا محیط کاری خود را خودشان را تزئین کنند.این نوع بی نظمی نوعی محرک در بروز نوآوری در این خلاقان باهوش می باشد. در خصوص وسایلی که واقعا به آن نیاز دارند سخاوتمندانه عمل کنید،اما در مورد وسایل تشریفاتی نه.

19) دفتر های کاری خود را پرجمعیت بسازید نه منفردانه.دیگر زمان آن تمام شده است که تک تک مدیران برای خود در محیط جداگانه در شرکت بسر ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *