خلاصه کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت- قسمت اول – DEEP WORK BY CAL NEWPORT

کتاب کار عمیق

خلاصه کتاب، ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ، مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند خالی از لطف نیست.

کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت

درباره کتاب:

کتاب «کار عمیق» کال نیوپورت، در مجله‌ی وال‌استریت ژورنال در بخش کسب‌وکار، جزو پرفروش‌ترین کتاب‌ها بوده است. همچنین در ژانویه ۲۰۱۶ پرفروش‌ترین کتاب حوزه‌ی کسب‌وکار در آمازون شد. بخش بررسی کتاب نیویورک تایمز درباره‌ی این کتاب گفته است که در حوزه‌ی کتاب‌های خودیاری، کار عمیق، کتابی استثنایی است.

درباره نویسنده

کال نیوپورت دارای دکترای علوم کامپیوتر و استاد فعلی دانشگاه جورج‌تاون است. او در واشنگتن زندگی می‌کند و نویسنده نیز هست. نیوپورت وبلاگ عمومی‌ای به‌نام Study Hacks: Decoding Patterns of Success دارد و در آن مطلب می‌نویسد. کتاب کار عمیق پنجمین کتاب او است. جدیدترین کتاب کال نیوپورت که اخیرا به چاپ رسیده است، « مینیمالیسم دیجیتال » نام دارد.

کتاب کار عمیق

کار عمیق(فصل اول)- کار عمیق ارزشمند است

1. دو نوع جواب برای تحلیل افراد موفق وجود دارد:
یک) تحلیل جزئیات که بر روی ویژگی‌های شخصیتی و تاکتیک‌هایی که بر پیشرفت این نوع افراد کمک می کند تمرکز می کند.
دو) نوع دوم پاسخها در رده کلیات قرار دارند و کمتر بر روی افراد و بیشتر بر روی کارهای آنها متمرکز است. اگر چه نوع پاسخهای این پرسش اساسی،حیاتی هستند، اما پاسخ هایی که کلیات را در نظر می‌گیرند بیشتر به بحث ما مربوط می‌شود چرا که اقتصاد فعلی ما، به چنین چیزی پاداش می‌دهد.

2. بر اساس پاسخ دوم: در دنیای امروز و آینده ما، کسانی جایگاهی دارند که یا دارای مهارت تخصصی بسیار بالایی هستند یا اینکه بتوانند با ماشین های پیچیده کار بکنند و مهارت‌های خود را با آنها تطبیق دهند.در دنیا فعلی دیگر نیازی به حضور افراد در دفتر کار کارفرماها نیست، افرادی با مهارت های مورد نیاز شما در گروه دوم، در همه جای دنیا در دسترس شما خواهند بود و در پروژه شما همکاری خواهند داشت و دیگر تمام.

3. مالکان: آخرین گروهی که در اقتصاد جدید ما پیشرفت خواهند کرد، شامل افرادی می شود که سرمایه لازم را برای سرمایه‌گذاری در تکنولوژی های جدید در اختیار دارند. تکنولوژی‌هایی که این بازسازی بزرگ را در دنیا هدایت می‌کنند.
نظریه چانه‌زنی که به عنوان عنصر کلیدی در تفکر اقتصادی مرسوم است، ادعا می‌کند در زمانی که پول ترکیبی از سرمایه‌گذاری و نیروی کار ساخته می‌شود، پاداش ها تقریباً متناسب با ورودیها باز می گردد. تکنولوژی دیجیتال نیاز به کارگر در بسیاری از موارد را کاهش می‌دهد و سهم بازگشت منافع برای کسانی که مالکیت ماشین های هوشمند را در اختیار دارند افزایش می‌دهد. در اقتصاد امروز هر سرمایه‌گذار خطرپذیری می‌تواند در اینستاگرام که ۱۳ کارمند دارد سرمایه‌گذاری کند که با قیمت یک میلیارد دلار به فروش رسید.

4. در اقتصاد جدید سه گروه مزایای خاص خواهند داشت. 1) کسانی که به خوبی و خلاقانه می‌توانند با ماشین های هوشمند کار کنند. 2) کسانی که در کاری که انجام می دهند بهترین هستند. 3) کسانی که به سرمایه دسترسی دارند. چطور می توانیم به این گروهها بپیوندیم؟ چطور در اقتصاد جدید به یک برند تبدیل شویم؟

5. راز قرار گرفتن در این گروه‌ها دو توانایی اصلی زیر است. یک ) توانایی سریع ماهر شدن در کارهای سخت. دو) توانایی تولید در سطح ممتاز هم از نظر کیفیت و هم از نظر سرعت. در مورد اول، اگر نخواهید یاد بگیرید نخواهید توانست پیشرفت کنید. در مورد دوم، اگر تولید نکنید پیشرفت نخواهید کرد مهم نیست چقدر ماهر یا با استعداد هستید.

6. این تولید گاهی محتواست، گاهی ارائه ایده و گاهی طراحی. گاهی هم خلق یک محصول فیزیکی. چگونه می توان این توانایی اصلی را پرورش داد؟ دو توانایی اصلی اشاره شده در بالا به توانایی شما برای انجام کار عمیق بستگی دارد اگر در این حمایت پایه ای تسلط پیدا نکرده اید برای یادگیری مطالب سخت یا تولید در سطح ممتاز دچار مشکل خواهید شد. وابستگی این توانایی‌ها به کار عمیق به سرعت آشکار نمی شود. این موضوع نیاز به نگاه دقیق به علم یادگیری، تمرکز و بهره برداری دارد.

7. در کتاب زندگی عقلانی به این جمله اشاره شده است که، نابغه ها فقط وقتی عملکرد عالی داشته اند که تمام توانایی خود را به موضوعی اختصاص می دادند که تصمیم داشتند خودشان را در آن نشان دهند. برای عمل کردن این موضوع نیاز است که تمرینی داشته باشید که اجزای آن عبارتند از: 1) توجه تان به شدت به مهارت خاصی که تلاش می کنید در آن بهتر شوید یا دیده اید که سعی در تسلط آن دارید متمرکز شده است. شما بازخورد دریافت می کنید، بنابراین می توانید روش خود را اصلاح کنید تا توجه تان را دقیقاً در جایی حفظ کنید که کارآمدتر است. پراکنده کردن توجه تقریباً متضاد با توجه متمرکز مورد نیاز برای تمرین سنجیده است. کی اندرسن اریکون تمرین سنجیده را عامل اصلی موفقیت افراد بسیار موفق می‌داند. یادگیری نیاز به تمرکز شدید دارد. یادگیری کارکرد کار عمیق است. اگر به راحتی می توانید کار عمیق انجام دهید به راحتی خواهید توانست بر سیستم های پیچیده و مهارت های مورد نیاز برای پیشرفت در اقتصاد تسلط پیدا کنید.
آدام گرانت معتقد است که دسته بندی کردن کارهای فکری دشوار، اما مهم در دوره‌های طولانی و بدون وقفه، راه حل قضیه است. فرمول آدام گرانت این است: زمان صرف شده (ضرب در) شدت تمرکز (مساوی) تولید با کیفیت بالا. وقتی همزمان با انجام یک کار، کارهای دیگر همانند باز کردن شبکه های اجتماعی را انجام می دهید همزمان تعداد زیادی مدار عصبی فعال می شود و جداسازی گروهی از نورون هایی که واقعاً می‌خواهید تقویت کنید اتفاق نمی‌افتد مگر به صورت تصادفی.

8. تحقیق توسط سوفی لیروی نشان می‌دهد که وقتی از وظیفه الف به سراغ انجام وظیفه ب می روید توجه تان بلافاصله از شما پیروی نمی‌کند. پس مانده ای از توجهتان در کار قبلی می ماند. بخصوص اگر قبل از این تغییر، کارتان در وظیفه الف بدون محدودیت و با شدت توجه کمتری باشد این پس مانده بیشتر خواهد بود. اما حتی اگر قبل از ترک وظیفه الف، آن را تمام کنید باز هم مدتی توجه تان بین این دو کار تقسیم می‌شود. در واقع افزایش تمرکز به یک کار و میزان زمان لازم برای آن، بهره وری لازم از آن کار را افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر نوع کاری که عملکرد شما را بهینه می کند کار عمیق است. اگر عمیق بودن به مدت طولانی برایتان راحت نباشد دشوار خواهد بود که عملکرد تان را به سطح بالایی از کیفیت و کمیت برسانید که برای پیشرفت حرفه‌ای ضروری است.

9. کار عمیق شما مهارت با ارزشی در اقتصاد ما نیست و ممکن است بدون این توانایی کارها به خوبی انجام شود. اما موقعیت‌هایی که انجام کار عمیق به خوبی قابل توجه باشد به طور فزاینده‌ای کمیاب هستند.

10. نظریه چانه زنی در اقتصاد: 1) اقتصاد قدیم= سرمایه‌گذاری+ کارگر 2) اقتصاد جدید(فقط سرمایه گذاری) . در تفکر اقتصادی جدید، رشته بی‌سابقه فناوری موجب تجدید ساختاری عظیم خواهد شد.

کتاب کار عمیق

فصل دوم – کار عمیق کمیاب است.

1. اگرچه ما به طور ضمنی می‌پذیریم که حواس پرتی هزینه دارد و تمرکز موجب بهبود بهره‌وری می‌شود، اما اندازه گیری اینگونه تاثیرات دشوار است.

2. اصل کمترین مقاومت: هنگامی که صحبت از رفتارهای پرت کننده حواس که در محیط کار پذیرفته شده اند می شود باید موقعیتی برتر را برای فرهنگ ارتباط در نظر بگیریم که امروزه در همه جا وجود دارد، فرهنگی که در آن انتظار می‌رود فرد به سرعت ایمیل‌ها و مکاتبات مرتبط به آن را بخواهد و پاسخ دهد.در هر محیط کسب و کاری بدون وجود بازخورد دقیق در خصوص تاثیر رفتارهای مختلف روی سود و زیان، ما به رفتارهایی که در آن لحظه آسانترین هستند تمایل خواهیم داشت. دو عامل که باعث می‌شود که فرهنگ ارتباط، زندگی را راحت کند: 1) ظهور پیام رسان های فوری 2) پیام رسان های فوری باعث ایجاد محیطی می‌شود که زندگیتان را با صندوق پیام هایتان سپری می‌کند. محیطی که باعث می‌شود احساس بهره‌وری داشته باشید. انجام کارهایی نظیر اپن آفیس یا محیط کار باز که امروز رایج شده است مخالف کار عمیق است این کارها با هزینه حواس پرتی های بزرگ همراه است و در کنار مزایای آن در مقایسه با مزایای کار عمیق بسیار ناچیز است.

3. مشغله زیاد نشان دهنده بهره‌وری نیست. شفافیت در مورد آنچه مهم است موجب ایجاد شفافیت در مورد آنچه مهم نیست می شود. اگر در تمام ساعات به ایمیل‌ها جواب دهید، اگر به طور دائم جلساتی را برنامه‌ریزی و در آنها حضور پیدا کنید. اگر زمانی را در سیستم های پیام رسان فوری، سوالی را مطرح می‌کنید و جواب می دهید و… همه این رفتارها از نظر عموم نشان دهنده مشغولیت شماست. اگر از مشغله زیاد به عنوان بهره‌وری استفاده می کنید این رفتارها می‌توانند برای متقاعد کردن خودتان و دیگران در خصوص اینکه کارتان را خوب انجام می دهید بسیار حائز اهمیت به نظر برسند و لزوماً غیر منطقی نیست و شغل افراد به رفتارهای این چنینی بستگی دارد.دانش ورزی خط مونتاژ نیست و استخراج ارزش از اطلاعات، فعالیتی است که اغلب در مغایرت با مشغله زیاد است و به وسیله آن حمایت نمی‌شود.

4. نیل پتمن در سال ۱۹۹۰ و همزمان با شروع انقلاب کامپیوترهای شخصی، گفت: جامعه ما در حال رفتن به سمت رابطه ای مشکل ساز با تکنولوژی است. مدت زیادی است که دیگر بحثی در مورد هزینه فایده های تکنولوژی نمی‌شود. اگر چیزی در زمره تکنولوژی قرار گرفت، نتیجه می‌گیریم خوب است و پروژه بررسی آن بسته می‌شود. او چنین فرهنگی را فرهنگ تکنوپولی، (تکنولوژی + مونوپلی) یعنی سلطه تکنولوژی بر فرهنگ جوامع بشری می نامد.

5. روزهای غالب بر ضد کار عمیق 1) ساختمان‌های باز و فضای کار اشتراکی (همکاری دسته جمعی) 2) پیام‌رسانی فوری و ارتباطات سریع 3) تشویق تولیدکنندگان محتوا به حضور در شبکه‌های اجتماعی.

6. نمونه هایی از اصل کمترین مقاومت در محیط‌های کاری 1) ارسال و دریافت فوری ایمیل 2) جلسات هفتگی میباشد.

7. هر شغلی که جایگزین ثمربخشی در محیط های کاری امروزی شده است که علت آن نبود شاخص‌های صحیح ثمربخشی می باشد و از طرفی انجام کارهای زیاد قابل رویت در محیط‌های کاری امروزه به معنی پرمشغلگی تفسیر می‌شود که هیچ بهره‌وری ندارند.

1 دیدگاه برای “خلاصه کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت- قسمت اول – DEEP WORK BY CAL NEWPORT

  1. نامور گفته:

    با سلام و خسته نباشید
    با تشکر از شما اقای علی محمدی بابت خلاصه نویسی کتابهای مطرح در دنیا
    بنظر من کتاب کارعمیق یک کتاب فوق العاده برای همه است ، فقط کاش خلاصه تر نوشته می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *