خلاصه کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت- قسمت چهارم– Deep Work by Cal Newport

کتاب کار عمیق

خلاصه کتاب، ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ، مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند خالی از لطف نیست.

 
 

کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت

قانون: کم عمقی را کاهش دهید.

تعداد کمی از مردم هشت ساعت در روز کار می‌کنند، اگر چند ساعت خوب در میان وقفه‌ها، وب گردی ها، سایت های اداری و کسب و کار شخصی که روز کار معمولی را در بر می گیرند داشته باشید، خوش شانس هستید. کمتر بودن ساعت کار رسمی به فشرده کردن روز کار معمولی کمک می‌کند هنگامی که افراد وقت کمتری برای انجام دادن کارهایشان داشته باشند به آن زمان احترام بیشتری می گذارند. مردم نسبت به زمانشان خسیس می شوند و این چیز خوبی است.

آنها وقت خود را برای چیزهایی که خوب نیستند هدر نمی دهند هنگامی که ساعت‌های کمتری در اختیار دارید معمولا آنها را عاقلانه تر مصرف می کنید .برای نمونه شرکت ۳۷ سیگنالز هفته کاری ۵ روز را به چهار روز کاهش داده تا کارهای کم عمق جایی برای انجام میان کارکنان نداشته باشند و یا شرکت گوگل به کارکنان اجازه داده ۲۰ درصد وقت خود را به پروژه هایی که خودشان می خواهند اختصاص دهند.

کار کم عمق که به طور فزاینده ای بر زمان و توجه دانش ورزان تسلط پیدا کرده است کم اهمیت تر از چیزی است که اغلب در لحظه به نظر می‌رسد. در اکثر کسب و کار اگر مقادیر قابل توجهی از این کم عمق از بین برود احتمالاً تراز واقعی آنها بدون تغییر باقی خواهند ماند. کار عمیق خسته کننده است چراکه ما را وادار می‌کند از تمامی توانایی‌هایمان استفاده کنیم. حد نهایی کار عمیق برای یک انسان چهار ساعت کار عمیق در روز است. مفهوم آن این است اگر در یک روز معین به حد نهایی انجام کار عمیق تان رسیدید اگر سعی کنید از آن فراتر روید،پاداش‌ها را تجربه خواهید کرد. بنابراین کار کم عمق تا زمانی که مقداری از آن را به روزتان اضافه نکنید که شروع به کاهش میزان تلاش های عمیقانه کند، خطرناک نیست. یک روز کار معمولی ۸ ساعت است، ماهرترین متفکر عمیق هم نمی‌تواند بیش از چهار ساعت از این روز در حالت عمق واقعی سپری کند.

سومین تاکتیک استفاده سخاوتمندانه از زمانهای روزانه است. بدون زمان‌بندی به خودتان اجازه خواهید داد که به راحتی به کارهای کم عمق بپردازید کارهایی مانند: ایمیل چک کردن و یا شبکه‌های اجتماعی. اینگونه موارد جلوی خلاقیت شما را در کارهایتان خواهد گرفت. عادت کار عمیق نیازمند آن است که با زمانتان با احترام رفتار کنید.

قدم اولیه برای این احترام، این توصیه است از قبل، تصمیم بگیرید با هر دقیقه از روز کاریتان چکار خواهید کرد؟ میزان عمق هر فعالیت را تعیین کنید. مزیت زمانبندی کردن روزتان این است که می توانید تعیین کنید که چه میزانی از زمان روزتان به فعالیت‌های کم عمق اختصاص یافته است.

تعریف رسمی کار عمق: کارهای غیر شناختی و غیر مهارتی که اغلب نیاز به تمرکز کامل و حذف حواس پرتی کننده ها ندارند. و خلاقیتی در اینگونه کارها نیست و هم خلق نخواهد شد. برای مثال: بررسی ایمیل، شبکه های اجتماعی،

برای دسته بندی و مشخص کردن نحوه ارزیابی کارهای خود به دو دسته کم عمق یا عمیق از روش زیر استفاده کنید: بر اساس ماه ، چقدر طول میکشد تا با فرد باهوشی که اخیراً از دانشگاه فارغ التحصیل شده است و هیچ‌گونه آموزش در این زمینه ندیده است کار مورد نظر را انجام دهد؟ مثلاً ویرایش یک پایان نامه دانشگاهی برای یک فرد دانشگاهی تازه فارغ التحصیل شده نیاز به ۵۰ تا ۷۵ ماه زمان نیاز دارد.

مثلاً برای ساختن فایل ارائه پاورپوینت برای توصیف فروش سه ماهه، نیاز به آگاهی از نحوه ساخت پاورپوینت و دوم دانستن فرمت استاندارد برای ارائه عملکرد سه ماهه در سازمان و سوم دانستن معیارهای فروش سازمان مورد نظر دارد. در این مثال، فارغ التحصیل دانشگاه، مدت زمان نیاز به یادگیری این مهارت برای مثال فوق، حدودا بیش از یک ماه زمان نیاز نیست. مثال سوم: تجربه و تحلیل جلسات می تواند دشوار باشد و برخی اوقات خسته‌کننده. اما این کار برای یک فارغ التحصیل دانشگاهی نیاز به ۳ ماه زمان برای یادگیری این مهارت را داشته باشد.

در سه مثال فوق به نتیجه می‌رسیم که اگر فارغ التحصیل دانشگاهی ما برای یک مهارت نیاز به چندین ماه آموزش و یا تکرار یک کار نیاز دارد نشان دهنده آن است که این کار به مهارت‌هایی که به سختی به دست می آید نیاز دارد.

لذا مواردی که از تخصص ما بهره می برند عموماً وظایف و کارهای عمیق هستند. بنابراین مزایای دوگانه زیر را فراهم می‌کنند: آنها به ازای هر دقیقه از زمان صرف شده، ارزش بیشتری را باز می گردانند، و توانایی های شما را گسترش می‌دهند و منجر به پیشرفت می شوند. پس اگر فارغ التحصیل دانشگاهی موردی را زود یاد بگیرید از تخصص های خود بهره نمی گیرید و بنابراین می‌توان آن را به عنوان کار عمق احتساب کرد. با این استراتژی که مطرح شد و نحوه تشخیص کار عمیق از کم عمق، می توانید برنامه زمانبندی روزانه خود را مدیریت کنید. لذا اولویت فعالیت‌های روزانه شما از موارد عمیق‌تر به کم عمق زمانبندی شود.

چند درصد از زمان کارکنان شرکت باید به کارهای کم عمق اختصاص یابد؟
این استراتژی باید در یک شرکت تعیین شود. این زمان ها باید برای کارهای کم عمق در بازه حداکثر 50 درصدی ‌تعیین شود.

کتاب کار عمیق

 فصل ۹: کارتان را تا ساعت ۵:۳۰ تمام کنید.

این در واقع بهره‌وری زمانبندی ثابت است. زیرا این هدف قطعی که در زمان مشخصی کار نکنیم را ثابت در نظر می‌گیریم.

بهره وری زمانبندی ثابت روشی برای موثر نگه داشتن تلاش های سازمان یافته ماست. بدون این راه میانبر، سهل انگاری بیشتری در خصوص عادت هایمان بخرج خواهیم داد. کاهش بی رحمانه کم عمق با حفظ کار عمیق، استراتژی است که جواب می دهد. در واقع کاهش در کم عمق، باعث آزادسازی انرژی برای کارهای عمیق می شود. و به ما اجازه می دهد نسبت به وقتی که بصورت پیش فرض زمانبندی شلوغ تری را پذیرفته باشیم تولید بیشتری انجام دهیم. محدودیت مربوط به زمان، تفکر دقیق تر نسبت به عادت های سازمانی مان را هم ایجاد می‌کند و همچنین منجر به تولیدات با ارزش تر در مقایسه با زمان بندی های طولانی تر اما کمترین سازمان یافته تر می شود.

به سختی قابل دسترسی باشید.

) افرادی که به شما ایمیل ارسال می کنند را مجبور به کار بیشتر کنید.
از افرادی که برای شما ایمیل می فرستند چهارچوبی در خصوص نحوه ارسال ایمیل و موضوعات مربوطه تعیین کنید و نه اینکه برای هر موردی برای شما ایمیل ارسال شود و موجب افزایش کار کم عمق شما شود. اگر تلاش کنید، اگر از توانایی های کامل ذهنتان برای ایجاد چیزهای مهم استفاده کنید شما هم مثل دیگران که قبلاً کشف نموده اند درک خواهید کرد که این عمق، زندگی غنی همراه با بهره‌وری و معنا را ایجاد می‌کند.

نتیجه‌گیری: توانایی تمرکز کردن یک مهارت است که موجب انجام کارهای با ارزش می شود

1. خودآگاهی زمانی : روزتان را با قطعات ۳۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید و در هر سی دقیقه یک کار یا یک دسته کار را انجام دهید. هدف اصلی فقط مدیریت زمانی نیست ، بلکه ایجاد توانایی مدیریت کسب و کارهایتان در زمانی که خودتان می خواهید است.

2. انعطاف در زمان‌بندی: برای کارهای کم عمق خود نیز در زمان بندی، زمانی را اختصاص دهید.

3. میزان عمق را در زمان بندی های خود مشخص کنید.

4. زیاد در دسترس نباشید. شماره تلفن، آیدی تلگرام و … در اختیار همکاران قرار ندهید.

من با تمرکز زندگی خواهم کرد زیرا این بهترین نوع زندگی است که وجود دارد(وینفرد گالاگر)

پادکست صوتی

[wonderplugin_audio id=”4″]

پادکست تصویری
ویدیو شماره یک
ویدیو شماره سه
ویدیو شماره پنج

ویدیو شماره شش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *