خلاصه کتاب عادت مربیگری (کوچینگی)اثرمایکل بونگی استانیر– قسمت هفتم

کتاب عادت مربیگری

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

خلاصه کتاب عادت مربیگری (کوچینگی) اثر  مایکل بونگی استانیر – The Coaching Habit By  Michael Bungay stanier

1. سوال استراتژیک

در این بخش، به قلب موضوع می‌رسیم و سوال اصلی هر استراتژی عالی را کشف می‌کنیم. اما استراتژی یک فایل پاورپوینت عریض و طویل نیست که در جایی به فراموشی سپرده شود، استراتژی خیلی اساسی تر و رایج تر از این حرفهاست. از بین تعریف های زیادی که برای (استراتژی) دیده ام، به نظر من تعریف مایکل پرتر از همه بهتر باشد، او می گوید: ((اساس استراتژی، انتخاب کارهایی است که نباید انجام داد)).

2. چگونه نه بگویید، وقتی نمی‌توانید نه بگویید

راز نه گفتن، این است که جهت تمرکزمان را عوض کنیم و یاد بگیریم چگونه آهسته تر بله بگوییم. چیزی که ما را به دردسر می‌اندازد این است که خیلی سریع خودمان را متعهد می کنیم، بدون اینکه کاملاً بدانیم داریم چه مسئولیتی را قبول می‌کنیم یا حتی چرا چنین چیزی از ما خواسته‌اند. آهسته تر بله گفتن یعنی اینکه قبل از پذیرفتن مسئولیت، کنجکاوی کنید و سوال های بیشتری بپرسید.
آهسته‌تر بله گفتن یعنی تمایل به کنجکاوی، پیش از متعهد شدن

3.چگونه بگویید نه وقتی نمی‌توانید بگویید نه

به شخص مقابل بگویید: بله اما به آن کار بگویید نه.
این سوال ها باعث ایجاد برنامه ریزی های فوق العاده می شوند. این پنج سوال عبارتند از:

آرمان پیروزی بخش ما چیست؟ وقتی می‌گوییم برنده، دیگر متوسط بودن را از گزینه‌هایمان حذف می‌کنیم. اگر می‌خواهید برنده شوید، باید بدانید که دارید چه بازی ای را با چه کسی می کنید. می خواهید چه تاثیری در دنیا بگذارید؟

کجا بازی خواهیم کرد؟ ((جوشاندن آب اقیانوس)) به ندرت موفق از کار در می آید. انتخاب یک حوزه، منطقه جغرافیایی، محصول، کانال و مشتری به شما اجازه می دهد که بر منابعتان تمرکز کنید.• چگونه برنده خواهیم شد؟ آن تفاوت باورکردنی که بین شما و دیگران فاصله ایجاد میکند، چیست؟

چه توانمندی‌هایی باید به کار گرفته شود؟ فقط اینکه بدانید چه کاری باید انجام دهید کافی نیست، بلکه باید بدانید آن کار چگونه به یک نکته قوت تبدیل می‌شودمی‌شود و همینطور باقی می‌ماند؟

چه سیستم های مدیریتی ضروری هستند؟ خیلی ساده است که چیزی را اندازه بگیریم؛ اما کار سخت تر این است که بخواهیم چیزی را برای سنجش مشخص کنیم که واقعا ارزش آن را داشته باشد.
جستجوگر بودن، چیزی کمتر یا بیشتر از پرسش کننده(Asker) شدن نیست.(سم کین)

4. اکنون عادت جدیدتان را بسازید

حمله به سمت اقدام و صخره های نفس گیر سلطه پذیری را متوقف کنید و بپرسید: ((برای اینکه بتوانید این بله را واقعی و مستحکم کنید، به چه چیزی نه خواهید گفت؟))

5. کلاس فوق العاده پرسش- بخش7
از جواب هایی که می‌گیرید، تشکر کنید
و حالا عادت جدید شما
وقتی اتفاق می‌افتد که…
شخص مقابل به سوالی که پرسیده ام جواب می دهد…
به جای
هجوم برای پرسیدن سوال بعدی…
من… خواهم…
با گفتن ((بله خیلی خوب است)) از پاسخ او تشکر خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *