خلاصه کتاب عادت مربیگری (کوچینگی) اثر مایکل بونگی استانیر – قسمت دوم

کتاب عادت مربیگری

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

خلاصه کتاب عادت مربیگری (کوچینگی) اثر  مایکل بونگی استانیر – The Coaching Habit By  Michael Bungay stanier

1. پرسش آغازی: در این بخش، قدرت یک سوال آغاز کننده را کشف خواهید کرد، سوالی که به گفتگو سرعت و عمق می بخشد.یک جمله آغاز کننده خوب می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

پرسش آغازین: ” به چه فکر می کنید؟ “

این سوال یک مسیر گفت و گوی نه بیش از حد باز و گسترده و نه بسیار محدود کننده ایجاد می‌کند.این سوالی است که می‌گوید : بیایید درباره چیزی حرف بزنیم که بیشتر از همه اهمیت دارد. سوالی که برنامه‌های کاری متحجرانه را از بین می‌برد، حرفهای بی سروته را کنار می‌زند و سخنان از پیش تعیین شده را شکست می‌دهد.

2.مربی گری (کوچینگ) عملکردی در مقابل مربی گری (کوچینگ) تکاملی

مربیگری (کوچینگ) عملکردی به تمرکز بر حل یک مسئله و چالش معین مربوط می‌شود، مانند خاموش کردن آتش یا روشن کردن آتش یا زنده نگهداشتن خاکستر زیر آتش .یک کار روزمره، اما مهم و ضروری.
مربیگری (کوچینگ) تکاملی به جای مسئله، به فردی که مسئول آن است – فردی که آتش را مدیریت می کند ، می پردازد.این نوع مربی گری به جای اینکه تنها مسئله‌ای را حل کند، بر دعوت شما به پیشرفت و یادگیری، ارتقا و رشد متوقف میشود.

3. مدل 3P یک روش مستقیم و ساده است برای خلق تمرکز، قوی ترکردن گفتگو و (در صورت لزوم) انتقال تمرکز به سطح قدرتمندتری که همان مربیگری تکاملی است.

تمرکزتان را با مدل 3P عمیق تر کنید.

مدل 3Pچارچوبی است برای اینکه انتخاب کنید در یک گفتگوی مربیگری روی چه چیزی تمرکز کنید، همینطور برای اینکه تصمیم بگیرید چه جنبه‌ ای از یک چالش ممکن است مهمترین مسئله پیش روی فرد باشد. ممکن است چالش، روی یک پروژه، یک شخص یا یک الگوی رفتاری متمرکز شود.به جای اینکه تنها یک مسئله را حل کنید، دیگران را به یادگیری، رشد و پیشرفت دعوت کنید.

” پاسخ ها، اتاق‌های در بسته اند و پرسش‌ها، درهای بازی که ما را به داخل دعوت می‌کنند. ( نانسی ویلارد ) “

• پروژه ها (projects)

پروژه، نشان دهنده کاری است که در یک موقعیت معین در حال انجام است.

• افراد( people)

وقتی درباره افراد دیگر صحبت می‌کنید، واقعا درباره خود آنها صحبت نمی‌کنید؛ بلکه یک رابطه و به ویژه نقش خودتان در این رابطه که ممکن است ایده‌آل نباشد، حرف می‌زنید.

• الگوها (patterns)

اکنون به الگوهای رفتاری و شیوه‌های کاری توجه می‌کنیم که دوست دارید تغییر بدهید. احتمال اینکه گفتگوهای مربیگری (کوچینگ) تکاملی در اینجا ظاهر شوند، زیاد است. این گفتگوها شخصی و چالش انگیز هستند و فضایی برای رشد و پرورش خودشناسی و توانایی های بالقوه افراد فراهم می کنند.

استفاده از 3P : شما می پرسید: ” به چه فکر می‌کنید؟ “

مهم نیست که آنها کدام را انتخاب کنند، چون این کار یک شروع قدرتمندانه برای گفتگو است. وقتی آنها بحث درباره یکی از P ها را تمام کرده اند، می توانند توجهشان را به دو P دیگر جلب کنید و بپرسید: ” اگر موضوع این باشد، چه مشکلی در این باره برای شما وجود خواهد داشت؟ ” و از این طریق، احتمالاً گفتگو عمیق تر، قوی تر و غنی تری خواهید داشت.

قدرتمندان شروع کردن: ” به چه فکر میکنید؟ ” یک پرسش آغازگر عالی است. ” به چی فکر می کنید؟ ” سوالی است که همه روز ده‌ها میلیون نفر از آن برای بیان و اشتراک نظراتشان استفاده می‌کنند. وقتی از لیندسی، محقق شرکت، می خواهیم تا درباره اینکه چرا این سوال انقدر خوب عمل می کند، تحقیق کند، او ما را به یکی از حقایق بنیادی علم اعصاب ارجاع می‌دهد: ما همان چیزی هستیم که به آن توجه می کنیم، پس چه بهتر که به تمرکزمان اهمیت بدهیم؛ اما اگر ناخواسته حواسمان پرت شود یا مشغولیت‌های دیگری داشته باشیم، باید بهایی بپردازیم. تحقیقی در سال ۲۰۱۰ با طرح این نکته آغاز شد که هر زمان چیزی در ذهن داریم، این فکر انرژی مصرف می‌کند. با وجود اینکه مغز 2 درصد از وزن بدن ما را تشکیل می دهد،حدود ۲۰ درصد از ذخیره انرژی بدن را مصرف می‌کند. اما مهمتر از همه این است که چیزی که به آن فکر می کنید، به صورت ناخودآگاهانه بر موضوع توجه و تمرکز تان هم تاثیر می‌گذارد. پرسیدن سوال آغازین مثل یک شیر کوچک کنترل فشار عمل می‌کند و می‌تواند چیزهایی را که اثر بدی بر شیوه کاریتان دارند، مشخص کند. این سوال چالش هایی را آزاد می‌کند که اگر به منبع آنها توجه نشود، ممکن است بعدا به صورت نامشخص و نامناسبی ظاهر شود که نگاهتان به جهان را محدود می‌کند.

4. کلاس فوق العاده – بخش 2 : حاشیه نروید و سوالتان را بپرسید .

هیچ کدام از فیلم های جیمز باند به کندی شروع نمی شود.صدای انفجار! در عرض ده ثانیه، وارد عمل می‌شوید، آدرنالین خونتان بالا می‌رود و قلبتان تندتر میزند.مقدمه چینی ها را کنار بگذارید. برای سرعت گرفتن نیازی به باند فرودگاه هم ندارید. کافی است یک دفعه از زمین بلند شوید! اگر می‌دانید چه سوالی باید بپرسید، بروید سر اصل موضوع و آن را بپرسید، به همین سادگی. ( و اگر حتما باید یک عبارت شروع کننده داشته باشید، از اصطلاحاتی مانند ” کنجکاوم بدانم که ” استفاده کنید. این کار باعث کاهش ” سنگینی” هر سوالی می‌شود و پرسیدن و جواب دادن را آسان‌تر می‌کند).

5. و حالا عادت جدید شما

وقتی اتفاق می‌افتد که…
وقتی سوالی برای پرسیدن دارم..
به جای…
دستکاری، توضیح و تفصیل، مقدمه چینی و صحبت‌های کلی درباره چیزی که ممکن است برای رسیدن به اصل موضوع تا ابد طول بکشند…
من… خواهم…
سوالتان رو بپرسید ( و بعد ساکت شوید و به گوش کنید).
2. پرسش شگفت انگیز : در این بخش، بهترین پرسش مربیگری (کوچینگ) در جهان معرفی می‌شود و از قدرت سه واژه کوتاه شگفت‌زده می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *