خلاصه کتاب طرز فکر، روانشناسی نوین موفقیت اثر کارول دوک – قسمت اول

کتاب طرز فکر

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

 کتاب طرز فکر، روانشناسی نوین موفقیت اثر کارول دوک

درباره نویسنده :

دکتر کارول اس دِوِک (Carol Dweck)، به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین محققان جهان در زمینه‌های شخصیت، روان‌شناسی اجتماعی و روان‌شناسی رشد در نظر گرفته می‌شود.او که استاد دانشگاه استفورد است، در زمینه تحقیقات و تدریس روانشناسی موفقیت، خبره است. در میان افراد آکادمیک، شهرت زیاد دارد و این شهرت با نظریه «طرز فکر رشد و طرز فکر ثابت» در کتاب «طرز فکر» به سرعت در حال گسترش در بین مدیران و فضاهای کسب‌وکار دنیاست.کتاب علمی او «نظریه‌های خویشتن، نقش آن‌ها در انگیزش، شخصیت و توسعه»، توسط سازمان همیاری آموزشی جهان، به‌عنوان کتاب برگزیده سال انتخاب شد.

طرز فکر - کارول دوک

در این کتاب خواهیم آموخت که چطور یک باور ما ، تمامی فکر ما را تحت سلطه خود قرار داده و ما بر مبنای آن تصمیم می گیریم، این نوشته آموخته های شخصی بنده از مطالعه کتاب می‌‌باشد.

1) مهارتهای فکری انسان از طریق تلاش قابل تقویت و پرورش است.آموزش و تمرین موجب بهبود و افزایش سطح عملکرد طرز فکرمان می شود.

2) دیدگاه ما نسبت به خودمان، کاملاً تاثیرگذار بر عملکرد، نتایج، سطح پیشرفت ، اهداف و آرمان‌های زندگی و بیزینس ما دارد. اگر دیدگاه ما مبتنی بر این باشد که مهارت های فکری مان قابل پرورش و ارتقاء است پس انتظار تغییر و تحول در خودمان را خواهیم دید و بلعکس.

3) اتفاقات بد در زندگی ما ،در زمانی که ما طرز فکر مثبت به رویدادها داریم منجر به آن خواهد شد که ما بیشتر تلاش و کوشش کنیم و نقاط ضعف خود را تقویت کنیم. این نوع طرز فکر در واقع طرز فکر رشد گونه است و باعث خواهد شد تا مهارت های فکری ما تقویت گردیده و نسبت به چالش های آینده بهتر و موثرتر واکنش دهیم.

4) افرادی که طرز فکر ثابت دارند، به تلاش و کوشش و اثر آن بر تقویت مهارتهای فکری عقیده و اعتقادی ندارند.

5) مطالعات نشان می‌دهد که عموما مردم در برآورد توانایی‌های خود اشتباه می‌کنند. این آمار عموماً برای دسته‌ای از افرادی است که طرز فکر ثابت دارند و در مقابل افرادی که طرز فکر رشد دارند و بر توانایی های خود ایمان دارند اگر چه ندانند که می‌توانند مثل افراد بزرگی نظیر انیشتین و… بشوند.

6) افراد دارای طرز فکر رشد، از شکست‌های خود پلی بر موفقیت های خود می‌سازند.

7) در طرز فکر رشد به بهبود پیشرفت اهداف اهمیت می‌دهیم،در مقابل در طرز فکر ثابت از قضاوت ها و اشتباهات ترس داریم.

8) ما انسان ها بر یکی از این دو نوع توانایی اعتقاد داریم: الف) توانایی ثابت که باید اثبات شوند. ب) توانایی قابل تغییر،که قابل رشد هستند. در نوع اول، توانایی‌های ما ثابت است و استعداد ها، مشخص و معین هست و امکان پرورش و تقویت نیست. در مقابل در نوع دوم، ما معتقدیم که توانایی های ما قابل رشد هستند. از نظر افراد نوع دوم، موفقیت به معنی، رشد و یادگیری در زندگی است نه چیز دیگر. در واقع آنها معتقدند که هوش قابل دستیابی و ارتقاء است.

کتاب طرز فکر

9) ما عموما دو انتخاب داریم: انبوهی از موفقیت ها و مورد تایید قرار گرفتن دیگران و یا انبوهی از چالش‌ها، مثلا افراد معتقد به توانایی ثابت و طرز فکر ثابت براین باورند که همه  باید آنها را بی عیب و نقص ببینند و همسر ایده آل آنها باید ویژگیهای آنها را تایید کند در مقابل افراد معتقد به توانایی قابل تغییر و طرز فکر قابل رشد بر این باور هستند که همسر ایده‌آل آنها، باید نقاط ضعف آنها را ببیند و برای برطرف کردن آنها کمک کند، آنها را به چالش بکشند تا یاد بگیرند.

10) بیماری مدیر عامل، بیماری است که در آن مدیرعامل، با افرادی در تعامل است که پیوسته وی را مورد مدح و نکوهش قرار می‌دهند و از افرادی که وی را به چالش می‌کشند و نقاط ضعف وی را گوشزد می‌کنند تا وی یاد بگیرد و رشد کند، دوری می‌کنند.

11) توسعه دادن یعنی: افراد دارای طرز فکر قابل رشد نه تنها دنبال چالش ها هستند بلکه از آنها لذت می برند و بیشتر رشد می کنند.

12) افراد با طرز فکر ثابت زمانی موفق می‌شوند که همه چیز مهیا و آماده دستیابی باشد، در مقابل افراد با طرز فکر قابل رشد از ناممکن ها موفقیت می سازند.

13) در چه زمانی احساس باهوش بودن می‌کنید؟ در زمانی که در حال یادگیری هستید یا در زمانی که احساس می‌کنید کاری بلدید و بی عیب و نقص هستید؟ برای افراد با طرز فکر رشد فقط موفقیت شرط نیست، بلکه یادگیری و رشد هم ملاک است ، افراد با طرز فکر قابل رشد، خواهان و طالب کارهایی هستند که بلد نیستند و دوست دارند دوباره یاد بگیرند در مقابل افراد با طرز فکر ثابت خواهان کارهایی هستند که از قبل یاد گرفته اند و مشتاق انجام آنها هستند.

14) افراد با طرز فکر ثابت، معتقدند ما یا توانایی انجام کاری را داریم یا نداریم ؟ اگر توانایی انجام کار را داریم که قابل انجام است و اگر توانایی انجام کار را نداریم دیگر قابل انجام نیست.

15) نگاه متفاوت به توانایی‌های بالقوه: افرادی که طرز فکر قابل رشد دارند معتقدند که شکوفایی ما مستلزم رشد زمان است و تلاش و کوشش های ما در طول زمان جلوه‌گر خواهد شد.

16) طرز فکرها، معنای شکست ها را تغییر می دهند. افراد با طرز فکر ثابت، شکست‌ها را بر دوش دیگران می‌اندازند و قبول مسئولیت اشتباهات خود را ندارد. اگر انسانها اشتباهات خود را قبول کنند، می‌توانند از آنها یاد بگیرند. طرز فکرها، بخش مهمی از شخصیت انسان‌ها است ولی این طرز فکرها، قابل تغییر است. در طرز فکر ثابت همه چیز منتهی به نتیجه است و اگر نتیجه لازم را نگرفتید پس شکست خورده اید یا اگر بهترین نباشید همه چیز هدر رفته است. در مقابل افراد دارای طرز فکر قابل رشد، صرف نظر از نتیجه به آن ارزش قائل هستند. افراد با طرز فکر ثابت، موفقیت بدون تلاش و زحمت را ترجیح می دهند زیرا که فکر می‌کنند حاصل استعداد آنهاست. طرز فکر قابل رشد ادعا نمی کند که هر چیزی که در درون ما قابل تغییر است باید تغییر کند. ما باید در مواردی نسبت به تغییر تلاش کنیم که ارزش افزوده ای برای ما ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *