خلاصه کتاب راه‌حل جایگزین ( گزینه ب ) : رویارویی با مشکل، بازیابی خویشتن و یافتن شادی،اثر شریل سندبرگ و آدام گرانت – قسمت دوم

کتاب راه حل جایگزین - گزینه ب

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

راه‌حل جایگزین ( گزینه ب ) : اثر شریل سندبرگ و آدام گرانت

 

19) انسان ها عموما وقتی با چالش‌های اساسی و مشکلات روحی مواجه می شوند، بعد از مدتی احساس می‌کنند که عملکرد آنها نسبت به گذشته کاهش یافته است و همان بهره وری گذشته را ندارند، میترسند از کارشان اخراج شوند و… . در حالیکه همه این تصورات ریشه در حالت دوم یعنی سرایت دارد که نباید اجازه دهیم که فکر کنیم عملکردهای ما تحت شعاع اتفاق افتاده قرار گرفته است.

20) ما عموما زمانی که توان تغییر موقعیتی را نداریم با چالش تغییر خودمان مواجه می می‌شویم. با انسانهایی مواجه هستیم که بعد از حوادث تراژدی آنها با یک جهش موفق در زندگی خود روبه‌رو شده اند و نه‌ تنها به بازگشت پذیری خود پایان داده اند ، بلکه فصلی نو در زندگی خود ایجاد کرده اند . در واقع این نوع افراد در دسته سوم افرادی طبقه‌بندی می‌شوند که حوادث تراژدی را تجربه می‌کنند. (حالت اول : عدم بازگشت پذیری، حالت دوم : بازگشت پذیری و حالت سوم : بازگشت پذیری بهمراه جهش موفق)

21) افرادی که در حالت سوم طبقه‌بندی می‌شوند، می‌توانند در 5 حالت خود را نشان دهند: 1) یافتن قدرت فردی 2) رسیدن به درکی درست 3) شکل گیری روابط عمیق تر 4) کشف معنای بیشتر از زندگی 5) دیدن فرصت های جدید

22) افراد دسته سوم به واقعیتی ایمان دارند که موجب می‌شود که به مرحله خود تحولی برسند و آن این است ” اگر هر فردی بر چرایی زندگی اش ایمان داشته باشد با هر چگونگی خواهد ساخت “. برای هر فردی چرایی زندگی متفاوت است برای فردی، فرزندانش، برای شخصی شاید پدر و مادرش و…

23) تفریح داشتن شکلی از خود همدردی است. باید با لذت بردن از زندگی با خودمان مهربان باشیم. شادی آخرین عمل مخالفت است. زمانی که به دنبال شادی هستیم عموما لحظات بزرگ و به یاد ماندنی زندگی مان ( مانند فارغ التحصیلی، ازدواج، بچه دار شدن و …) متمرکز می‌شویم ولی شادی توالی تجربیات مثبت و خوب ماست نه تراکم آنها.

24) شاد نگه داشتن خودمان یک نوع برتری بر ابدیت است. آنطور که ما روزهای خود را سپری می‌کنیم نشان دهنده نحوه گذران عمر توسط خودمان است.

25) بازگشت پذیری به سلامت بهتر، شادی بیشتر، موفقیت بالاتر منتهی می‌شود. بازگشت پذیری یک پروژه برای کل زندگی است.

26) همه ما در لباس سرنوشت سهیم هستیم. هر چیزی که هر یک از ما را مستقیم تحت تاثیر قرار دهد دیگران را به طور غیرمستقیم تحت تاثیر قرار خواهد داد.( مایکل لوتر لینگ)

کتاب راه حل جایگزین - گزینه ب

27) امید را می توان با کمک یکدیگر ساخت. حتی اگر ما در قلب و ذهن مان امیدی نداشته باشیم. محققان برآنند که گریه های بیشتر در زندگی، امید افراد را افزایش می‌دهد و از آن به امید بنیادی یاد می کنند. انسان ها در مقابل با یکدیگر و ارائه گزینه ها و راه حل ها برای مشکلات دیگران، باعث می شوند که امید آنها افزایش یابد و این را بازگشت پذیری توسط دیگران گویند. مثال واضحی بر این امر، برگزاری مراسمات عزاداری به صورت دسته جمعی و یا موارد مشابه دیگر است. این حرکت در تمامی انسانها و ادیان ها وجود دارد. و این نشان دهنده آن است که بازگشت پذیر توسط دیگران از باستان انسان بوده و است.

28) برای سازگاری بیشتر با محیط و اطرافیانمان باید بپذیریم که بعد از هر گونه تراژدی ما یک هویت جدید پیدا خواهیم کرد. و این را باید پذیرفت چرا که ما در این وضع هستیم و عدم پذیرفتن آن باعث خواهد شد تا این وضعیت به تمامی زندگی ما سرایت کند و کل زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد. (حالت دوم یعنی سرایت و حالت سوم یعنی دوام تراژدی)

29) اجازه ندهید هیچ انسانی شما را آنچنان زیر بکشد که از وی متنفر شوید (مایکل لوتر لینگ پسر).

30) بازگشت پذیری جمعی در حوادث تراژدی از قبیل نسل کشی (مانند قتل عام رواندا و …) بهتراز بازگشت پذیری فردی عمل می کند و این وظیفه ای است که جامعه ما مسئول آن است و مسئولیت پذیری اجتماعی هر نوع فردی در جامعه است.

31) در تراژدی های بازگشت پذیری جمعی، حادثه دیده ها نیاز به اتحاد و اعتماد بین یکدیگر دارند. این ابزاری است که باعث می می شود آنها بتوانند در کنار هم و با کمک هم از این مرحله سپری شده و دوران بازگشت پذیری را طی کنند.

32) برای اینکه ما از شکست‌ها، بازگشت پذیر باشیم، باید از آنها یاد بگیریم به اشتباهاتمان اذعان کنیم. آنها را قبول کرده و سعی در اصلاح آنها بکنیم. در یک سازمان بازگشت پذیر اگر مدیران اذعان به اشتباهات خود کنند فرهنگ بازگشت پذیری در آن سازمان ترویج می یابد و کارکنان آن سازمان هم شروع به اذعان اشتباهات خود خواهند کرد. و این رویه باعث خواهد شد تا آن سازمان قبل از اینکه از درون متلاشی شود به حیات خود بازگردد.

33) تیم‌هایی که یادگیری بهتری از شکست‌ها دارند، دوران بازگشت پذیری سریعتری نسبت به آنها که اصلا سیستم یادگیری از شکست در آنها اهمیتی ندارد (یا وجود ندارد) اتفاق می‌افتد، سیستم‌هایی که افراد آنها شفاف باشند و تجربیات خود را با همکاران خود به اشتراک بگذارند آن سازمان هر روز متحول تر از دیروز خود خواهد شد.

34) شوخ طبعی و خندیدن، جوک گفتن، محرکی برای جدایی از بحران است و ما را برای بازگشت پذیری آماده می‌کند. یافتن امید، عشق ورزیدن و یافتن راهی برای تمسک به عشق موجب می‌شود تا راحتر و در نزدیکترین زمان ممکن به بازگشت پذیری برسیم. خنده و شوخ طبعی باعث می‌شود تا بحران تراژدی راحت‌تر سپری از لحاظ تکاملی به بدن انسان اعلام می‌کند که موقعیت کنونی من امن است.

35) مرگ پایان یک زندگی است اما پایان یک رابطه نیست.

36) زوج هایی که سالیان سال با هم زندگی کرده اند، عموما تقریبا 86% خواسته های یکدیگر را انجام داده‌اند و در مقابل زوجینی که طلاق گرفته اند این درصد حدود 36% است.

ویدیو مصاحبه شریل سندبرگ و آدام گرانت در خصوص کتاب گزینه ب ( راه حل جایگزین )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *