خلاصه کتاب باز انجام Rework اثر جیسن فرید – دیوید هاینمایر هانس – قسمت دوم

کتاب باز انجام

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

 

باز انجام اثر جیسن فرید – دیوید هاینمایر هانس – Rework by Janson Fried David Heinemeoer Hansson

21. تا پس از آغاز به ساخت، نمی‌توانید ریزه‌کاری‌های با اهمیت را تشخیص بدهید. آن زمان است که می بینید چه چیزی نیاز به توجه بیشتری دارد. چیزی که کم است را احساس می کنید. و آن هنگام است که باید توجه کنید،نه پیش از آن.

22. مهم نیست که چه اندازه برنامه ریزی می کنید باز هم برخی تصمیم ها را نادرست خواهید گرفت. اوضاع را با آنالیز بیش از اندازه و دیرکرد پیش از آغاز، بدتر نکنید. پروژه های طولانی باعث دلسردی می‌شوند. هرچه توسعه بیشتر زمان ببرد احتمال راه‌اندازی کمتر می‌شود. تصمیم بگیرید، پیشروی کنید و چیزی به دست آورید- تا هنگامی که هنوز انگیزه و نیروی لازم برای آن را دارید .

23. چیزهایی که بیرون گذاشته اید مهم هستند. پس مدام به دنبال چیزهایی باشید که حذف، ساده و سرراست کنید. موزه دار باشید.به چیزی که ضروری است بچسبید. چیزهای اضافی را بزدایید تا پر اهمیت ترین چیز ها برسید. سپس دوباره این کار را بکنید اگر چیزی لازم بود همیشه می‌توانید آن را برگردانید.

24. اگر شروع به عقب انداختن مهلت ها و افزایش بودجه بکنید، هیچ وقت دست بر نخواهید داشت.

25. به یاد داشته باشید که مد رنگ می‌بازد وقتی که روی ویژگی های ماندگار تمرکز می کنید، چیزهایی دارید که هرگز از مد نمی‌افتند.

26. هر چیزی که هم اکنون دارید یا با هزینه‌های کم میتوانید بگیرید را به کار برید. سپس آغاز کنید. ابزار مهم نیست. محتوا و اجرا به شما بستگی دارد. آهنگ شما در انگشتانتان است.

27. شرکت های نرم افزاری معمولاً به نوشتن کتاب نمی اندیشند. گروه های موسیقی معمولاً به ساخت فیلم از فرآیند ضبط نمی اندیشند. خودروسازان معمولاً به فروش ذغال نمی اندیشند. احتمالاً چیزی هست که شما هم به آنها نیندیشیده اید ولی می‌توانید آن را بفروشید.

28. چه زمانی فرآورده یا خدمت شما کامل میشود؟ چه زمانی باید آن را به بازار بدهید؟ چه زمانی آن اندازه ایمن می شود که مردم بتوانند آن را داشته باشند؟ شاید خیلی زودتر از آنچه شما می پندارید. وقتی فرآورده‌تان کاری را که باید انجام می‌دهد،آن را به بازار بفرستید.

29. منظور از این کار پایین آوردن کیفیت نیست. شما همچنان می خواهید که کار بزرگی انجام دهید. این روش تنها این را می گوید که برای رسیدن به هدف باید در چند گام به آن برسید. دیگر نینگارید که چه کاری ممکن است خوب باشد در عمل ببینید که آیا پاسخ میدهد یا نه.

30. اگر نیاز است که چیزی را که توضیح دهید، بکوشید که واقع گرا باشد. به جای اینکه بگویید چیزی چه شکلی است آن را بکشید. به جای اینکه بگویید آهنگی چگونه است، آن را زمزمه کنید هر کاری می توانید بکنید تا لایه های مجاز را از میان بردارید.

31. اینها چند پرسش مهم است که می‌توانید از خودتان بپرسید تا مطمئن شوید که دارید کار با ارزشی را انجام می دهید:
a. چرا این کار را می‌کنید.
b. چه مشکلی را حل می کنید؟
c. آیا این به راستی به درد بخور است؟
d. آیا دارید ارزش را می افزاید؟
e. آیا این کاربرد را دگرگون خواهد کرد؟
f. آیا راه ساده تری هم هست؟
g. به جای آن چه کار می‌توانستید انجام دهید؟
h. آیا براستی ارزشش را دارد؟

32. اگر پیوسته تا دیر وقت کار می کنید و روزهای پایانی هفته هم سر کار هستید این به دلیل حجم زیاد کاری که باید انجام شود نیست. به دلیل این است که کار به اندازه کافی انجام نمی دهید و به سرانجام نمی رسانید. و دلیل آن هم وقفه ها هستند.هنگامی که پیوسته آغاز ،ایست، آغاز، ایست دارید، نمی توانید کارهای به درخوری را انجام دهید. به جای این، باید به ناحیه تنهایی بروید.

33. اگر برآن شدیدکه باید هر جور که شده دور هم گرد آیید، بکوشید با به کار گرفتن این قانون های ساده نشست خود را بارور کنید:
a. یک ساعت زنگ دار را راه بیندازید هنگامی که زنگ زد، نشست پایان می یابد همین و بس!
b. کمترین شماره آدم‌ها را به نشست بیاورید.
c. همیشه دستور کار روشنی داشته باشید.
d. با یک مشکل مشخص آغاز کنید.
e. به جای اتاق گرده هم آیی، در جایی که مشکل پیش آمده یکدیگر را ببینید. به چیز های واقعی اشاره کنید و پیشنهاد دگرگونی های واقعی را بدهید.
f. با یک راه حل به پایان برسانید و کسی را مسئول پیاده سازی آن کنید.

34. هنگامی که به نسبت خوب کار شما راه می‌اندازد، به دنبال همان بروید. خیلی بهتر از هدر دادن دارایی‌ها است یا حتی بدتر، به انجام نرساندن هیچ کاری چون نمی توانید راهکار پیچیده را انجام دهید. و به یاد داشته باشید که همیشه زمان برای رساندن به نسبت خوب به عالی دارید.

35. شتاب گرفتن انگیزه را بیشتر می کند. به شما کمک می کند تا ادامه دهید. راه شتاب گرفتن، به سرانجام رساندن کاری و رفتن به سراغ کار دیگری است. هیچ کس دوست ندارد در یک پروژه بی‌پایان گیر کند. نه ماه کار روی پروژه و در پایان هم نداشتن چیزی برای نمایش، به راستی مایه آبروریزی است سرانجام شما را از پا در می‌آورد. برای آن که شتاب و انگیزه خود را بالا نگه دارید، فرآیند به دست آوردن این پیروزی ها و کامیابی های کوچک در سر تا سر راه را پیش بگیرید. حتی یک بهبود کوچک نیز می تواند شتاب شما را بیشتر کند.

36. به یاد داشته باشید که شاید راهکار آشکار، جازدن باشد. آدم ها، سر خود، جا زدن را برابر با شکست می شناسند، ولی گاهی این به درستی که همان کاری است که باید انجام دهید. اگر تاکنون بیش از اندازه روی چیزی که ارزشش را ندارد و زمان گذاشته اید، از آن دور شوید. نمی توانید زمان را پس بگیرید. بدترین کاری که می‌توانید بکنید این است که زمان بیشتری بگذارید.

37. نخوابیدن راه کار بدی است درست است که هم اکنون چند ساعت زمان بیشتر به دست می آورید،ولی کمی بعد چند برابرش را پس می‌دهید. با این کار آفرینندگی و نوآوری، روحیه و نگرشتان را خراب می‌کنید.

38. به شکاندن بازه های زمانی تان به بخش های کوچکتر ادامه دهید. به جای یک پروژه ۱۲ هفته ای آن را به شکل ۱۲ پروژه یک هفته‌ای ببینید و به جای حدس زدن درباره کارهایی که ۳۰ ساعت یا بیشتر زمان می‌برند آنها را به بخش های کوچکتر ۶ تا ۱۰ ساعت بشکنید که واقع گرایانه تر هستند. و آنها را یکی یکی انجام دهید.

39. به جای آن چشمی اولویت‌بندی کنید. با اولویت ترین کار را در بالا قرار دهید. وقتی که آن را انجام دادید، چیزی که زیر آن است می شود با اولویت ترین کار. با این روش همیشه با اولویت ترین کار جلوی چشم شماست. و این برای شما بس است.

40. گرفتن تصمیم های کوچک به معنای آن نیست که نمی توانید برنامه ها و ایده های بزرگی داشته باشید به راستی در این باور، راه رسیدن به هدف های بزرگ داشتن هدف های کوچک در هر زمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *