برای فوق العاده بودن، یک کوچ استخدام کنید

برای فوق العاده بودن، یک کوچ استخدام کنید

برای فوق العاده بودن، یک کوچ استخدام کنید

کوچینگ (مربیگری) چیست؟

” کوچینگ (مربیگری) بر امکانات موجود در آینده تمرکز می‌کند، نه اشتباهات گذشته.”

کوچینگ (مربیگری) شکستن‌قفل پتانسیل افراد برای به حداکثر رساندن عملکردشان است. در واقع کوچ (مربی) به افراد کمک می‌کند تا یاد بگیرند، نه اینکه به آنها چیزی یاد بدهند. در نهایت شما چطور یاد گرفتید که راه بروید؟ آیا مادرتان به شما آموزش داد؟ همه ی ما توانایی یادگیری را به صورت طبیعی داریم که با دادن دستورالعمل مختل می‌شود.تا زمانی که مدیر یا کوچ (مربی) باور نداشته باشد که توانایی افراد بیش از آن چیزی است که نشان می‌دهند، نمی‌تواند در آزادسازی آن به افراد کمک کند. او باید به توانایی های پنهان افرادش بیندیشد نه به عملکرد فعلی آنها.

اصولا، ما انسانها همیشه به این فکر می‌کنیم که چطور در کاری که انجام می دهیم می‌توانیم بهترین خودمان باشیم. جدا از اینکه مهارت ما در حال حاضر در آن کار یا  .تخصص مورد نظر چقدر است، هدف این است که چطور می‌توانیم آن را در آینده به حد اعلاء برسانیم

برای فوق العاده بودن، یک کوچ استخدام کنید

افراد حرفه‌ای چطور در کارشان بهتر و بهتر می‌شوند؟ چطور عالی می‌شوند؟

در خصوص اینکه افراد حرفه‌ای چطور در کارشان بهتر و بهتر می‌شوند، دو نوع دیدگاه وجود دارد:

1. دیدگاه سنتی: در دیدگاه سنتی ملاک بهتر شدن افراد حرفه‌ای، ادامه تحصیل است. و بعد از فارغ التحصیلی، هر فردی می تواند مسیر زندگی اش را پیدا کند. در این مسیر یک فرد حرفه‌ای، کسی است که می‌تواند مسیر زندگی اش را خودش به نحو احسن مدیریت کند.

2. دیدگاه ورزشکاران: آنها معتقدند که کار آموزش یک ورزشکار ، هیچ وقت تمام نمی شود و او همیشه به یک کوچ نیاز دارد. در واقع همه بهترین های جهان نیاز به کوچ دارند.

تخصصی داشتن به معنی عدم نیاز به کوچ نیست.

جایگاه داشتن یک کوچ برای اولین بار در سال ۱۸۷۵ در مسابقه فوتبال آمریکایی بین دو تیم دانشگاه‌های هاروارد و ییل معنی پیدا کرد. مسابقه ای که در آن دانشگاه ییل با استخدام یک کوچ، برنده مسابقه در برابر دانشگاه هاروارد شد که هیچ کوچی برای تیم اش استخدام نکرده بود.

پیدا کردن مسیر زندگی و شغلی خود مشکلات عدیده‌ای دارد. امری که خود انسان ها نمی توانند تمامی مشکلات موجود در مسیرشان را تشخیص بدهند. اگر انسان بتوانند مشکلات را تشخیص بدهند، لزوما نمی‌توانند آنها را حل کنند. این همان نقطه‌ای است که انسانها از پیشرفت جا می‌مانند.

کاری که کوچ ها می‌کنند این است که آنها چشم و گوش بیرونی، مراجعان خود هستند و تصویر دقیق‌تری از واقعیت مراجعان را به آنها ارائه می‌دهند. کوچ ها مسائل بنیادین را تشخیص می دهند. آنها اعمال شما را تجزیه می کنند و به شما کمک می کنند تا آنها را از نو بسازیید.

کوچینگ یک مسیر تمام عیار است که می تواند به آنچه انجام می دهیم ارزش بیافزاید.

منبع: اقتباس از ارائه تد :  

Get a Coach, want to get great at something?  | Gawande    

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *